Wydrukowano banknoty o nominale 19 złotych

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2019 14:51
Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych wyemitowała kolekcjonerski banknot o nietypowym nominale 19 złotych. Obecnie można go nabyć tylko z drugiej ręki. Powód? Nakład 55 tysięcy sztuk wykupiono w ciągu kilku godzin.
Audio
  • Nowy banknot o nominale 19 złotych (Jedynka/ Cztery Pory Roku)
Nowy nominał na 100-lecie PWPW
Nowy nominał na 100-lecie PWPWFoto: NBP

Dlaczego PWPW zdecydowała się na nominał 19 złotych? - Wydaje się, że jest to ewenement na skalę światową. W PWPW jeszcze nigdy nie było takiego nominału. Dlaczego akurat 19? Żeby upamiętnić stulecie powstania naszej firmy. 25 stycznia Ignacy Jan Paderewski powołał do życia Państwowe Zakłady Graficzne, które były zalążkiem PWPW - mówi Justyna Kopecka, projektantka z PWPW.

Doceniono Paderewskiego i Piłsudskiego

Ignacy Jan Paderewski jest patronem PWPW, stąd na banknocie został uwieczniony jego portret. Znajduje się na nim również nawiązanie do Józefa Piłsudskiego, a dokładnie napis "Niepodległa", który pochodzi z rękopisów marszałka.

- Jest to drugi banknot z serii niepodległościowej. Pierwszy ukazał się w zeszłym roku i na stronie przedniej miał wizerunek Józefa Piłsudskiego - dodaje Justyna Kopecka.

Nakład wykupiony

Mimo że banknot z Ignacym Janem Paderewskim został wydrukowany w liczbie 55 tysięcy sztuk, teraz można go nabyć już tylko z drugiego obiegu. Chętni mogą go szukać na aukcjach internetowych, ale muszą przygotować się na wydatek około 350 złotych.

Co znajduje się na drugiej stronie banknotu? Od czego rozpoczyna się jego projektowanie? Kto projektuje wzory banknotów?

Zapraszamy do wysłuchania całego materiału.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Sława Bieńczycka

Gość: Justyna Kopecka (PWPW)

Data emisji: 10.10.2019

Godzina emisji: 9.00-10.00

DS

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Phishing" formą wyłudzania pieniędzy

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2019 15:51
"Phising" jest metodą, w której przestępca podszywa się pod określoną osobę lub instytucję w celu wyłudzenia m.in. danych logowania, a co gorsza nakłonienia ofiary do określonych działań. Jak radzić sobie z cyberprzestępczością? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Zaskórniaki" kontra konto rodziców. Czym dziecko zapłaci na koloniach?

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2019 15:08
Czasy, w których dziecko było skazane na "zaskórniaki" od rodziców w trakcie pobytu na koloniach, już dawno minęły. W jaki sposób można zadbać o to, aby dziecko miało dostęp do naszych pieniędzy lub... żeby ten dostęp uniemożliwić?
rozwiń zwiń