Finał akcji "Moje Archiwum". Reportaż z wyjazdu zwycięzcy do Włoch

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2019 12:33
W czasie wakacji zachęcaliśmy Państwa do przeszukania własnych domowych archiwów. W wielu z nich wciąż czekają unikatowe eksponaty, które są ważne i cenne nie tylko dla najbliższej rodziny. 
Audio
  • Finał akcji "Moje Archiwum". Materiał Tomasza Kowalczuka (Cztery pory roku/Jedynka)
Korespondent Polskiego Radia w rzymie Piotr Kowalczuk i laureat konkursu Moje Archiwum Romuald Oziewicz
Korespondent Polskiego Radia w rzymie Piotr Kowalczuk i laureat konkursu "Moje Archiwum" Romuald Oziewicz Foto: Polskie Radio

To z myślą o takich pamiątkach powstała akcja "Moje Archiwum". Wspólnie ze słuchaczami radiowej Jedynki udało się stworzyć niepowtarzalne rodzinne archiwum pełne oryginalnych zdjęć i wyjątkowych wspomnień. Partnerami akcji było Archiwum Akt Nowych oraz Polska Fundacja Narodowa.

Czytaj więcej
aparat archiwum foto1200 ok.jpg
Poznaliśmy zwycięzców akcji "Moje archiwum"

Spośród wszystkich nadesłanych zdjęć eksponatów, kapituła wyłoniła trzech laureatów akcji przyznając odpowiednio pierwsze, drugie i trzecie miejsce. Nagrodę za pierwsze miejsce w postaci tygodniowej wycieczki do związanego z historią Polski miejsca w Europie otrzymał Romuald Oziewicz za: zachowanie pamięci o zapomnianych fragmentach polskiej historii w niezwykle bogatym, dobrze zachowanym i opisanym archiwum rodzinnym.

- Archiwum domowe powstawało dzięki moim dziadkom i rodzicom. Ja tylko kontynuuję, ale też odkrywam to, co było, żeby umiejscowić pewne fakty i opisać od strony historycznej - mówi laureat konkursu "Moje Archiwum".

Trasa wycieczki autokarowej prowadziła kolejno przez: San Marino, Asyż, Watykan, Rzym, Monte Casino, Fiuggi, Florencję oraz Wenecję. Panu Romualdowi Oziewiczowi w podróży do Włoch towarzyszył rzymski korespondent Polskiego Radia Piotr Kowalczuk. Zapraszamy do wysłuchania dołączonego materiału dźwiękowego. 


Moje archiwum.png

 

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadzi: Daniel Wydrych 

Data emisji: 14.10.2019

Godzina emisji: 9.30

kh


Czytaj także

Akcja "Moje Archiwum". Historia dzieje się codziennie, a my bierzemy w niej udział

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2019 09:33
- Mała, rodzinna historia jest właśnie najbardziej afektowana, odczuwama. Często mówimy o historii narodów, systemów politycznych, a przecież historia dzieje się w codzienności, my w niej bierzemy udział - mówił w Polskim Radiu Marcin Zarzecki, prezes Polskiej Fundacji Narodowej
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mariusz Olczak: są rodziny, które posiadają olbrzymie archiwa i potrafią o nie dbać

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2019 08:35
- Jesteśmy instytucją, która jako pierwsza otworzyła się na archiwa społeczne. Dzięki temu zgromadziliśmy duży zasób nowych dokumentów, które pochodzą z rąk prywatnych i które są udostępniane m.in. u nas w pracowni w Warszawie - powiedział w "Sygnałach Dnia" Mariusz Olczak, zastępca dyrektora Archiwum Akt Nowych w Warszawie.
rozwiń zwiń