"W Wadowicach wszystko się zaczęło". Karol Wojtyła papieżem

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2019 18:08
Dokładnie 41 lat temu Karol Wojtyła został wybrany na papieża. - U niektórych pojawiły się ze wzruszenia łzy w oczach, inni z wielkim okrzykiem i radością przyjmowali tę wielką nowinę, która zmieniła oblicze tej ziemi i oblicze Wadowic - mówi Maria Zadora, rodowita wadowiczanka i przewodniczka Muzeum Domu Rodzinnego Jana Pawła II. Jak Wadowice wspominają Jana Pawła II?
Audio
  • 41 lat temu Karol Wojtyła został papieżem (Jedynka/ Cztery Pory Roku)
VII pielgrzymka papieża Jana Pawła II do Polski. Wizyta Ojca Świętego w rodzinnym mieście
VII pielgrzymka papieża Jana Pawła II do Polski. Wizyta Ojca Świętego w rodzinnym mieścieFoto: Grzegorz Jakubowski / PAP

16 października 1978 roku kardynał Karol Wojtyła został wybrany na biskupa Rzymu. O godz. 18.18 znad Kaplicy Sykstyńskiej na placu św. Piotra w Rzymie uniósł się biały dym. Był to znak, że kardynałowie zgromadzeni na konklawe wskazali następcę św. Piotra.

Ludzie podążali na wadowicki rynek

- Wracaliśmy z moim tatą ze spaceru. Nagle usłyszeliśmy bicie dzwonów w prawie wszystkich kościołach. Czuliśmy zaskoczenie, bo właściwie o tej porze nie było już mszy, a tu dzwony biły we wszystkich kościołach. Ludzie podążali w stronę Rynku, bo coś się stało - wspomina tamten dzień Maria Zadora.

Papieskie kremówki

Wadowice, za sprawą papieża, znane są z kremówek. W 1999 roku Jan Paweł II powiedział bowiem, że po maturze chodził razem z przyjaciółmi na kremówki.

- Wydaje mi się, że smak kremówek był wyjątkowy z tej racji, że cukiernię prowadził wtedy wiedeński cukiernik Karol Hagenhuber. Poza tym wizyta pomaturalna w tym lokalu, była związana z faktem, ze wreszcie mogli odwiedzić cukiernię bez towarzystwa osób dorosłych. Wtedy bowiem panowały takie obyczaje. Jak też z powodu wyzwania, które sobie wymyślili, czyli kto zje najwięcej kremówek - opowiada Marcin Witkowski, kierownik Muzeum Miejskiego w Wadowicach.

eRadioMaryja / Youtube

Czym interesował się Jan Paweł II?

Jak przyznaje Marcin Witkowski, Karol Wojtyła był bardzo zdolnym uczniem. Biegle znał około 10 języków, a pierwszych z nich nauczył się w Wadowicach. Interesował się również piłką nożna, często z kolegami grał na jednej z wadowickich ulic, ale jego pasją było całkowicie coś innego.

- Gdyby nie powołanie, Karol Wojtyła zostałby raczej aktorem i związałby swoją przyszłą karierę zawodową z teatrem, który był jego pasją - dodaje Marcin Witkowski.

Jak robi się papieskie kremówki? Gdzie mieszkał Karol Wojtyła? Dlaczego wszystko zaczęło się w Wadowicach?

Zapraszamy do wysłuchania załączonego nagrania.

***

Tytuł audycji: "Cztery pory roku"

Prowadzi: Roman Czejarek

Reporter: Maciej Walecki

Goście: Maria Zadora (przewodniczka Muzeum Domu Rodzinnego Jana Pawła II), Marcin Witkowski (kierownik Muzeum Miejskiego w Wadowicach), Małgorzata Klimczyńska (cukiernik)

Data emisji: 16.10.2019

Godzina emisji: 9.00-12.00

DS

Czytaj także

Wyjątkowy kibic Cracovii

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2019 23:00
Gościem Marka Stremeckiego był Rafał Romanowski, autor książki "Dlaczego Cracovia – rozmowy o kibicowaniu za Pasami".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piotr Dmitrowicz o pontyfikacie Jana Pawła II: mówił, że fundamentem wszystkiego jest godność osoby ludzkiej

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2019 12:38
2 kwietnia 2005 roku arcybiskup Leonardo Sandri obwieścił światu: "najdrożsi bracia, o godzinie 21.37 nasz najukochańszy Ojciec Święty Jan Paweł II powrócił do Domu Ojca". O pontyfikacie papieża, w 14. rocznicę jego śmierci, opowiadał w audycji "Rozmowa dnia" wicedyrektor Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego Piotr Dmitrowicz.
rozwiń zwiń