X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Odnaleziono obrazy wywiezione z zamku w Łańcucie

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2019 12:03
W 1944 roku ostatni właściciel Łańcuta Alfred Potocki specjalnym pociągiem wywiózł z Polski ponad 700 skrzyń, w których znalazły się najcenniejsze dzieła sztuki gromadzone przez lata w zamku w Łańcucie. W ten sposób chciał ochronić je przed wkraczającą do Polski Armią Czerwoną. W stolicy Peru odnaleziono kolekcję 20 obrazów z Łańcuta. 
Audio
  • Odnaleziono obrazy wywiezione z zamku w Łańcucie (Cztery pory roku/Jedynka)
Zamek w Łańcucie
Zamek w ŁańcucieFoto: pixabay

Wyposażenie zamku oraz zabytki, dzieła sztuki wywieziono do Wiednia, stamtąd do Lichtensteinu, a już po wojnie do Szwajcarii, a potem przez Francję do Ameryki Południowej, do Peru. Tam mieszkał brat Alfreda - Jerzy Potocki. W peruwiańskiej kolekcji, poza dziełami z Łańcuta, znalazło się także kilkadziesiąt obrazów, które pod koniec lat 30. ubiegłego wieku bracia Potoccy przywieźli z Tulczyna i Lwowa do USA, by zaprezentować je na wystawie. Kolekcja z Łańcuta trafiła do Włoszki - przyjaciółki Stanisława Potockiego, syna Jerzego. Przez lata obrazy niszczały w komórce jej domu w Limie. Zostały odnalezione i wykupione przez Macieja Radziwiłła - prezesa Fundacji Trzy Trąby.

Dzieła sztuki zostały wywożone podczas II Wojny Światowej przez Niemcy bądź Rosję do swoich krajów. Jak było w przypadku łańcuckiej kolekcji? - Łańcut był zawsze szczęśliwym miejscem. Podczas I wojny zaginął zaledwie jeden obraz, a w czasie II Wojny światowej sytuacja również była szczęsliwa. Mieszkańcy, właściciele zajmowali Ordynacki Zamek Łańcucki do 1944 roku. Do 23 lipca, dzień po reformie rolnej, właściciel Łańcuta ordynat Alfred Antoni Potocki opuścił zamek, ewakuując na Zachód najcenniejsze dzieła, do których był przywiązany, które miały dla niego wartość materialną, osobistą, rodzinną - mówiła na antenie radiowej Jedynki Aldona Cholewianka - Kruszyńska, kustosz Muzeum Zamku w Łańcucie. 

Dlaczego Niemcy nie zainteresowali się obrazami? Dlaczego dzieła sztuki trafiły do Peru? Jak Alfred Potocki postanawia ukryć cenne obrazy? Kiedy odbędzie się wystawa? 

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy. 

***

Tytuł audycji:  "A to Polska właśnie" z cyklu Cztery Pory Roku 

Prowadzi: Sława Bieńczycka

Gość: Aldona Cholewianka-Kruszyńska (kustosz Muzeum Zamku w Łańcucie) 

Data emisji:18.10.2019

Godzina emisji: 9.19

ans


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak