Marek Popiełuszko: śmierć księdza Jerzego Popiełuszki nie poszła na marne

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2019 12:30
- Moim obowiązkiem jest mówić o księdzu Jerzym. Ludzie tego potrzebują. Chcą o nim słyszeć - mówi w "Czterech porach roku" bratanek księdza Jerzego Popiełuszki, z którym w prywatnym warszawskim mieszkaniu księdza rozmawiała Marta Januszewska. 
Audio
  • Rozmowa z bratankiem księdza Jerzego Popiełuszki - Markiem (Cztery pory roku/Jedynka)
Ksiądz Jerzy Popiełuszko aż do swojej śmierci w 1984 roku mieszkał na trzynastymi piętrze kamienicy leżącej przy ulicy Chłodnej, do której z jednej strony przylega skwer, którego teraz jest patronem. W centrum placu stoi krzyż, a obok niego głaz poświęcony pamięci księdza
Ksiądz Jerzy Popiełuszko aż do swojej śmierci w 1984 roku mieszkał na trzynastymi piętrze kamienicy leżącej przy ulicy Chłodnej, do której z jednej strony przylega skwer, którego teraz jest patronem. W centrum placu stoi krzyż, a obok niego głaz poświęcony pamięci księdzaFoto: Marta Januszewska/Polskie Radio

Ksiądz Jerzy Popiełuszko, kapelan Solidarności, człowiek, dzięki któremu w naszym kraju nigdy nie umarła nadzieja, został bestialsko zamordowany 35 lat temu, 19 października 1984 roku. 

- Był ciepły, radosny, wesoły. Ksiądz Jerzy podchodził do każdego indywidualnie. Jak mieliśmy jakieś problemy to z wujkiem zawsze można był porozmawiać - zdradza mieszkający na stałe w Stanach Zjednoczonych Marek Popiełuszko.

W mieszkaniu księdza Jerzego Popiełuszki na warszawskim Mirowie czas się zatrzymał. - Cieszę się, że to miejsce istnieje. Jest takim naszym muzeum, gdzie można przyjść i poczuć księdza Jerzego. Wszystko zostało tak, jak było. Niezmienione - podkreśla rozmówca Marty Januszewskiej.- Po jego beatyfikacji inaczej podchodzimy do śmierci księdza Jerzego, bo wiemy, że nie poszła ona na marne. Jego męczeńska śmierć wydała dobre owoce i został błogosławionym - mówi bratanek kapelana Solidarności. - Prowadzę profil w mediach społecznościowych i ksiądz Jerzy jest znany na całym świecie. Odzywają się do mnie młodzi ludzie na przykład z Filipin czy Brazylii. Cieszy mnie, że młodzi ludzie uważają go za wzór do naśladowania - zaznacza. 

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy z Markiem Popiełuszką, który mówił także o planach budowy muzeum księdza Jerzego Popiełuszki w Okopach, gdzie się urodził. 

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Sława Bieńczycka

Rozmawia: Marta Januszewska 

Gość: Marek Popiełuszko (bratanek ks. Jerzego Popiełuszki)

Data emisji: 18.10.2019

Godzina emisji: 11.14

kh

Czytaj także

Duchowni w PRL. "Kościół z zasady potępia komunizm"

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2019 15:40
Papież Franciszek zatwierdził dekret otwierający drogę do rychłej beatyfikacji kardynała Stefana Wyszyńskiego. Losy Prymasa Tysiąclecia łączą się ściśle z historycznymi dziejami Polski i innymi wielkimi duchownymi, którzy swoją bohaterską postawą dali świadectwo następnym pokoleniom. Sytuację Kościoła w PRL w Polskim Radiu 24 nakreślili historycy i publicyści.
rozwiń zwiń