X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Seniorzy to odpowiedzialni kierowcy?

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2019 13:19
Wszystkie statystki wykazują, że seniorzy 60+ powodują najmniej wypadków i jeżdżą bardzo ostrożnie. Najbardziej niebezpieczni na drodze są najmłodsi kierowcy w wieku 18-24 lata, a zaraz po nich 25-39 lat.
Audio
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/CroMary

Często pojawiają się żądania, aby kierowcę, który ukończy 60 lat życia poddawać badaniom zdrowotnym i weryfikować ich umiejętności. Zwolennicy takich działań przekonują, że z biegiem lat stan zdrowia pogarsza się, zwłaszcza wzrok i słuch, co zagraża bezpieczeństwu innych użytkowników dróg. Nic bardziej mylnego.

Dr Dorota Bąk-Gajda podkreśla, że seniorzy zazwyczaj jeżdżą sobie znanymi trasami, starają się omijać godziny najbardziej nasilonego ruchu, a kiedy źle się czują nie siadają za kółkiem. Zwraca uwagę, że badani powinni być wszyscy kierowcy, a nie tylko seniorzy. - Nie sprawdzamy predyspozycji przyszłych kierowców od strony osobowościowej, dojrzałości społecznej, dojrzałości emocjonalnej - wyjaśnia. Dlatego wielu nie powinno dostać prawa jazdy.

Insp. Radosław Kobryś wskazuje, że często senior uczestniczył w wypadku, gdyż jechał w miarę wolno. Ale to nie znaczy, że on naruszał przepisy, tylko inni jeżdżą za szybko. - Paradoksalnie, gdyby wszyscy jeździli zgodnie z przepisami nic by się nie wydarzyło - mówi policjant. I apeluje, żeby jeździć wolniej, bo drogi publiczne są przeznaczone dla każdego.

Jak wynika z najnowszych statystyk 75 proc. śmiertelnych ofiar wypadków wśród pieszych to właśnie osoby starsze. Składają się na to różne przyczyny, ale jedną z podstawowych jest to, że kierowcy nie stosują się do przepisu, iż pieszy na pasach ma pierwszeństwo. Powinni też zwracać uwagę, co dziej się w okolicach jezdni. Częste tłumaczenie, że musieliby wówczas stale obserwować pobocze są nietrafione, bo obowiązkiem kierowcy jest właśnie kontrolowanie co dzieje się, nie tylko na jezdni, ale też w jej pobliżu.

Posłuchaj całej rozmowy, z której można dowiedzieć się, jakie błędy popełniają seniorzy piesi.

***

Tytuł audycji: Cztery Pory Roku 

Prowadzi: Karolina Rożej

Gość: dr Dorota Bąk-Gajda ( psycholog transportu), insp. Radosław Kobryś (Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji)

Data emisji: 22.10.2019

Godzina emisji: 11.17

ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Życie w podróży, czyli emerytura w kamperze

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2019 09:35
Dla niektórych życie jest ciągłą wędrówką - tak jest w przypadku Teresy i Andrzeja Walczaków, emerytów z Krakowa, dla których kamper stał się domem. Zwiedzili dzięki niemu całą Europę, Bliski Wschód, podróżowali do Afryki, a ostatnio wrócili z  północnego Kaukazu. 
rozwiń zwiń