Nie ma dobrego konia bez szybkości

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2019 14:12
Andrzej Walicki, który pracuje z końmi prawie 60 lat zwraca uwagę, że koń, który nie ma szybkości, nie ma też klasy i jest koniem słabym, który nie wygrywa największych wyścigów. - O szybkości decyduje genetyka, bo szybkości nie można wyrobić - mówi trener.
Audio
  • Wizyta na Torze Wyścigów Konnych na warszawskim Służewcu (Cztery pory roku/jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: dreamtemp/pixabay

W "Czterech porach roku" odwiedzamy Tor Wyścigów Konnych na Służewcu w Warszawie, który w tym roku obchodzi swoje 80-lecie. Chociaż historia wyścigów konnych w stolicy jest dużo dłuższa.

Pierwszy tego rodzaju wyścig odbył się w 1777 roku na trasie z Woli do Zamku Ujazdowskiego. Wówczas o zwycięstwo walczyły konie Kazimierza Rzewuskiego (szambelana króla Stanisława Augusta Poniatowskiego) i angielskiego posła sir Charlesa Whitwortha. Regularne wyścigi zaczęto organizować w Warszawie w roku 1841, a tor na którym się odbywały zlokalizowany był w okolicach stołecznego Pola Mokotowskiego. Obecnie to niemal centrum miasta.

O tym, jak można zostać dżokejem opowiada Piotr Piątkowski. Okazuje się, że nie każdy może zostać dżokejem. A upragnioną nagrodą jest zdobycie Błękitnej wstęgi. - Każdy koń w takim wyścigu może wystartować tylko raz w życiu - mówi.   

Koń ponoć jaki jest każdy widzi. Ale co oznaczają trzy wymiary koni sportowych i wyścigowych, które podaje się w biuletynach? Jak wygląda trening koni? Za zwyciestwo w jakim wyścigu koń zdobywa Błękitną wstęgę i dlaczego nie może w tym wyścigu startować wielokrotnie? Posłuchaj wszystkich rozmów.

***

Tytuł audycji: Cztery Pory Roku 

Prowadzi: Karolina Rożej

Reporterka: Małgorzata Głogowska

Goście: Andrzej Walicki (trener), Piotr Piątkowski (były dżokej, zwycięzca Wielkiej Warszawskiej), Andrzej Szydlik (komentator sportowy)

Data emisji: 22.10.2019

Godzina emisji: 9.00 - 12.00

ag
Czytaj także

Pride od Poland: hodowcy kupili 14 koni za 1,724 mln euro

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2019 12:55
Wyniki jubileuszowej 50 aukcji koni arabskich Pride of Poland, która odbyła się 11 sierpnia w Janowie Podlaskim, przeczą twierdzeniom o kryzysie w polskiej hodowli koni tej rasy, podkreślali organizatorzy konferencji poświęconej aukcji. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak szkolą się współcześni muszkieterowie?

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2019 14:30
W ciągu dnia w jednej z łódzkich szkół funkcjonuje liceum, natomiast wieczorami zamienia się ona w szkołę dla prawdziwych muszkieterów. Nasza reporterka sprawdziła, jak można zostać współczesnym muszkieterem i czym różni się szpada od szabli i rapiera.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Seniorzy to odpowiedzialni kierowcy?

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2019 13:19
Wszystkie statystki wykazują, że seniorzy 60+ powodują najmniej wypadków i jeżdżą bardzo ostrożnie. Najbardziej niebezpieczni na drodze są najmłodsi kierowcy w wieku 18-24 lata, a zaraz po nich 25-39 lat.
rozwiń zwiń