X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Bratankowie z Polski i Węgier. Skąd wzięła się taka przyjaźń?

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2019 17:06
"Polak, Węgier, dwa bratanki, i do szabli, i do szklanki" - mówi historyczne przysłowie, które nawiązuje do przyjaźni polsko-węgierskiej. Jutro nasi bratankowie będą obchodzić szczególne święto. Jakie?
Audio
  • "Polak, Węgier, dwa bratanki..." (Jedynka/ Cztery Pory Roku)
Polska i Węgry
Polska i WęgryFoto: Aritra Deb / shutterstock

- Świętują podwójnie, ponieważ obchodzą proklamowanie Republiki Węgierskiej z 1989 roku, jak również początek wybuchu rewolucji, która na Węgrzech przebiegła w 1956 roku i była jednym z najważniejszy wydarzeń w społecznej historii Węgier. Określiła Węgry i Węgrów na wiele dekad - opowiada Anna Butrym, filolog, tłumaczka literatury węgierskiej i autorka vloga "Węgierska randka".

Polscy Kibice / Youtube

Pomoc od Polaków

Rewolucja węgierska wybuchła 23 października 1956 r. Domagano się przywrócenia wolności słowa i innych swobód obywatelskich oraz pełnej niezależności od ZSRR. Podczas powstania rząd premiera Imre Nagya anulował system jednopartyjny i ogłosił wystąpienie Węgier z Układu Warszawskiego. Rozpoczęta 4 listopada interwencja wojsk sowieckich w ciągu kilku tygodni krwawo stłumiła powstanie. Władzę na Węgrzech przejął wówczas marionetkowy rząd Janosa Kadara.

Prezydent.pl / Youtube

Węgierska rewolucja została entuzjastycznie poparta przez Polaków, którzy masowo oddawali krew dla rannych Węgrów, jak również wysyłali pieniądze, żywność i lekarstwa. - To był taki zryw serca w związku z tym, że Węgrzy byli w potrzebie (…). To była wydatna pomoc dla Węgier, gdzie pamiętają to do dziś. Zresztą dziękują w różnych wersjach, również stawiając pomniki - przekazuje gość Jedynki.

Znamy się za mało

Anna Butrym przyznaje jednak, że Polacy i Węgrzy w swoich relacjach główny nacisk kładą na sprawy polityczne. - Bardzo mało wiemy o kulturze, literaturze, muzyce i historii. Oczywiście są osoby, które są rozkochane w Węgrzech i Węgrzy bardzo lubiący Polskę, którzy śledzą informację na własną rękę (…). (Ale - red.) jest bardzo mało poczucia, że skoro tak się lubimy narodowo, to powinniśmy dużo wiedzieć o sobie - dodaje.

Tomasz Ankudowicz / Youtube

Czy lubimy węgierską kuchnię? Jak Józef Bem wpłynął na węgierską historię? Za co można kochać Węgrów?

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Cztery Pory Roku 

Prowadzi: Karolina Rożej

Gość: Anna Butrym (filolog, tłumaczka literatury węgierskiej i autorka vloga "Węgierska randka")

Data emisji: 22.10.2019

Godzina emisji: 11.14

DS

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Pełne atrakcji obchody Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2017 19:43
W Piotrkowie Trybunalskim odbyły się w piątek obchody Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej z udziałem prezydentów obydwu państw.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wypad na Słowację i Węgry. Co warto poznać?

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2017 17:40
Słowacja kojarzy się Polakom z zimą i nartami. Ale latem Słowacja ma do zaoferowania również wiele atrakcji latem. Podobnie jak Węgry, które zachwycają nie tylko zabytkami Budapesztu.
rozwiń zwiń