W całej Polsce rozpoczęły się odłowy karpi, które trafią na wigilijny stół

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2019 13:31
Odłowy potrwają około miesiąca. Rybacy muszą zdążyć przed ewentualnymi mrozami. Poza tym ryby muszą mieć czas, żeby w czystym basenie nabrać wigoru i dobrego smaku.
Audio
  • Odłowy karpi w Rytwianach (Cztery pory roku/Jedynka)
Odłów karpi w Rytwianach
Odłów karpi w RytwianachFoto: Marta Januszewska/Polskie Radio
W "Czterech porach roku" odwiedziliśmy Rytwiany, gdzie jest 180 ha stawów, z których będzie ok. stu ton wigilijnej ryby. Po odłowieniu ryb ze stawu spuszczana jest woda. - Staw będzie schnął, będzie uprawiany, naturalnie się przemrozi, gleba będzie w korzystnej sytuacji, jeśli chodzi o uprawę oraz zarybienie w następnym roku - wyjaśnia Wacław Szczoczarz, właściciel stawów.

Karp, jako gatunek, powstał na przełomie trzeciorzędu i czwartorzędu w okolicach Morza Kaspijskiego i wschodniej Anatolii. Najwcześniej karp został udomowiony w Chinach (V w p.n.e.). Już z roku 350 p.n.e. pochodzą pierwsze wzmianki o karpiu w Europie. Była to pierwsza ryba w Europie hodowana w sztucznych stawach, zakładanych przy klasztorach.

W Polsce karp jest gatunkiem obcym, sprowadzonym pomiędzy XII a XIII wiekiem, prawdopodobnie z hodowli cystersów czeskich lub morawskich.
Dziś w Polsce stanowi połowę odławianych ryb słodkowodnych. Przez wędkarzy uważany jest za rybę waleczną i przebiegłą. W okresie powojennym w Polsce, karp został uznany za jedno z podstawowych dań wigilijnych, głównie ze względu na najniższą cenę i łatwość hodowli, która skłoniła ówczesne władze państwowe do jego masowej hodowli na potrzeby świąteczne. Trend ten utrzymał się do dziś.

Jak hoduje się dziś te ryby? Jak odbywa się odłów i gdzie trafiają po odłowieniu? Jak można przyrządzić karpia? Posłuchaj całej audycji.

***

Tytuł audycji: Cztery Pory Roku 

Prowadzi: Roman Czejarek

Reporter: Maciej Walecki

Goście: Wacław Szczoczarz (właściciel stawów w Rytwianach), Krystyna Tyniec (ichtiolog)

Data emisji: 24.10.2019

Godzina emisji: 9.00 - 12.00

ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Karp na święta - marketingowy sukces PRL-u

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2015 19:33
Janusz Weiss postanowił zapytać od jak dawna i dlaczego karp stał się świąteczną rybą.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Milicz - miasto karpia, legend i ptaków

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2016 13:00
W okolicach tej niewielkiej miejscowości Dolnego Śląska znajduje się największy w Europie zespół stawów hodowlanych - Stawy Milickie.
rozwiń zwiń