Najbezpieczniejsze miasto w Polsce?

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2019 08:58
W 90 tys. Jaworznie spełniła się "wizja zero". W tym roku w wypadku drogowym nie zginął tam nikt. A w mieście nie ma ani jednego fotoradaru. Jak to się udało? 
Audio
  • Jaworzno jest najbezpieczniejszym miastem w Polsce (Cztery pory roku/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Pavel L Photo and Video

- Kiedyś co miesiąc mieliśmy wypadek śmiertelny na ulicach, ale to historia sprzed kilkunastu lat. W 2002 roku wpadł do nas NIK i zrobił nam kipisz stwierdzając, że rozbudowujemy swoją sieć drogową bez żadnego planu i kazali ten plan zrobić. Przejęliśmy się tym - mówi Tomasz Tosza, zastępca dyrektora Zarządu Dróg i Mostów w Jaworznie.

- Inżynierowie zaproponowali nam, żeby przeskoczyć pewien etap, który miały miasta w latach 70., czyli takiego radykalnego rozbudowywania pod infrastrukturę dla samochodów i stworzyć miasto, które będzie przyjazne dla ludzi. Poprawa jakości życia i zmniejszenie liczby wypadków to efekt uboczny tworzenia szczęśliwego miasta, miasta dla ludzi - zaznacza.

Czy w mieście często dochodzi do kolizji? Jak udało się odblokować niegdyś mocno zakorkowane Jaworzno? Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania. 

***

Tytuł audycji: Cztery Pory Roku 

Prowadzi: Daniel Wydrych

Materiał: Maciej Walecki 

Data emisji: 28.10.2019

Godzina emisji: 09.22

kh


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Trudna sztuka parkowania?

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2019 10:30
Samochodów przybywa każdego roku. Szczególnie w dużych miastach coraz trudniej jest znaleźć miejsce do zaparkowania. Ale czy my - Polacy - w ogóle umiemy parkować? 
rozwiń zwiń