Walka ze smogiem w Warszawie. Miasto nie daje rady

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2019 14:18
Polska ma w Unii Europejskiej najbardziej zanieczyszczone powietrze. Jeśli chodzi o rakotwórczy benzoalfapiren jesteśmy niekwestionowanym liderem od lat. Jeśli chodzi o pyły zawieszone, popularnie zwane smogiem jesteśmy regularnie na pierwszym, najdalej drugim miejscu.
Audio
  • Jak walczy się ze smogiem (Cztery pory roku/Jedynka_)
Smog w Warszawie
Smog w WarszawieFoto: Shutterstock.com

- W Warszawie jakość powietrza jest lepsza niż w Krakowie, co nie znaczy, że w Warszawie smogu nie ma - mówi Piotr Siergiej z Polskiego Alarmu Smogowego. Wskazuje, że smog głównie jest w dzielnicach leżących na obrzeżach miasta w tzw. obwarzanku warszawskim. Jest tam dużo domów jednorodzinnych opalanych węglem albo drewnem. Podkreśla, że Kraków w ostatnich latach zaczął intensywnie walczyć z tzw. kopciuchami, czyli piecami nie spełniającymi żadnych standardów. Zlikwidowano ich ok. 30 tysięcy. W Warszawie ten proceder idzie słabo, a rocznie likwiduje się ok. 300 kotłów na blisko 20 tysięcy pieców.

Co potrafią drony i do czego są używane smogobusy, a także jak długo trwa analiza dymu, wyjaśnia Krzysztof Kosiński ze stołecznej Straży Miejskiej. Radzimy też, jak starać się o finansowe wsparcie na wymianę pieców? Jak walczyć ze smogiem inaczej, niż wymieniając piec? Co to jest szpot?

Posłuchaj całej relacji.

***

Tytuł audycji: Cztery Pory Roku

Prowadzili: Marzena Kawa i Daniel Wydrych

Goście: Piotr Siergiej (Polski Alarm Smogowy), Krzysztof Kosiński (Naczelnik Oddziału Ochrony Środowiska Straży Miejskiej w Warszawie), Robert Jaroszewski (inspektor), Emilia Piotrowska (Warszawski Alarm Smogowy), Mikołaj Kaczmarek (Technikum nr 4 w Zespole Szkół Elektrycznych we Włocławku)

Materiały reporterskie: Maciej Walecki 

Data emisji: 4.10.2019

Godzina emisji: 9.00-12.00

ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Można dostać dofinansowanie na wymianę pieca i termomodernizację domuę

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2019 16:51
Jeśli ktoś chce wymienić piec na paliwo stałe i instalację centralnego ogrzewania, wykonać ocieplenie domu czy stropów, planuje wymianę okien lub drzwi albo montaż baterii słonecznych lub pompy ciepła, może liczyć na dofinansowanie w ramach programu "Czyste powietrze".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Minister środowiska: program "Czyste Powietrze" działa nieustannie

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2019 09:02
- Efekty programu "Czyste Powietrze" będą widoczne w przeciągu 10 lat, gdy zniknie zanieczyszczenie pochodzące z niskiej emisji. Jestem przekonany, że do końca roku będzie złożonych 100 tysięcy wniosków - powiedział w "Sygnałach dnia" minister środowiska Henryk Kowalczyk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak smog działa na najmłodsze dzieci?

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2019 19:55
Znamy wyniki nowatorskiego badania naukowego na temat wpływu pyłów zawieszonych PM2,5 oraz PM 10 na występowanie dolegliwości górnych dróg oddechowych u dzieci w wieku 3-12 lat.
rozwiń zwiń