X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Mazowsze ma 71 lat, ale cały czas jest młode

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2019 18:02
Listopad to bardzo ważny miesiąc dla Mazowsza. Wtedy zespół obchodzi rocznicę powstania. 8 listopada 1948 roku ówczesny minister kultury podpisał odpowiedni dokument, na mocy którego powstał zespół. Teraz świętuje 71. urodziny.
Audio
  • Wizyta w siedzibie zespołu Mazowsze w Otrębusach (Cztery pory roku/jedynka)
Chór w strojach łowickich podczas próby śpiewu, pierwsza z prawej siedzi Mira Zimińska-Sygietyńska.
Chór w strojach łowickich podczas próby śpiewu, pierwsza z prawej siedzi Mira Zimińska-Sygietyńska.Foto: Z archiwum NAC/Grażyna Rutowska

Historia zespołu
Pierwsza premiera odbyła się równo dwa lata później, w listopadzie 1950 roku. - Pierwszy koncert Mazowsza na deskach Teatru Polskiego w Warszawie, był przyjęty owacyjne. Od tej pory Mazowsze wypłynęło na szerokie wody, na sceny polskie i na sceny światowe - przypomina Katarzyna Pasieczna, rzecznik zespołu.
Podkreśla, że w historii zespołu zapisały się dwie szczególnie ważne dla niego osoby - Tadeusz Sygietyński i Mira Zimińska-Sygietyńska. To jego założyciele. Tadeusz Sygietyński to dyrygent, muzyk, kompozytor, który nie miał nic wspólnego z muzyką ludową, zaś Mira Zimińska-Sygietyńska była gwiazdą międzywojennej sceny teatralnej i kabaretowej. - Dwie osoby zupełnie nie związane z kulturą ludową postanowiły stworzyć zespół, który tę kulturę będzie propagował i dbał, żeby przyszłe pokolenia mogły z niej korzystać - podkreśla Katarzyna Piaseczna.

Próba chóru
Chór Mazowsza przygotowuje się do koncertu 21 listopada w jego siedzibie w cyklu "Muzyka w parku". - Będziemy chcieli zaprezentować madrygały - zachwala kierownik chóru Mirosław Ziomek. Wyjaśnia, że repertuar Mazowsza jest bardzo rozbudowany i obejmuje nie tylko pieśni z Mazowsza, ale również pieśni sakralne, patriotyczne i utwory z epoki renesansu i początku baroku. W sumie ponad tysiąc utworów. Kierownik mówi, czym musi się wykazać kandydat do zespołu i chóru oraz jakie spełniać kryteria. Opowiada jak wygląda rekrutacja.

Próba baletu
Próby odbywają się w kostiumach roboczych. - Nasze piękne kostiumy wkładamy dopiero na koncert - mówi tancerka Izabela Andrzejak.  Kostiumy są bardzo ciężkie, więc żeby na scenie poruszać się w nich lekko potrzebna jest technika. Najcięższe kostiumy łowickie ważą ok. 14 kilogramów. Krakowskie są lżejsze. Tancerka wyjaśnia, w jaki sposób można dostać się do Mazowsza.

Posłuchaj całego nagrania.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadzą: Karolina RożejRoman Czejarek 

Goście: Katarzyna Pasieczna (rzecznik prasowy zespołu Mazowsze), Mirosław Ziomek (dyrygent i kierownik chóru), Izabela Andrzejak (tancerka)

Materiały reporterskie: Małgorzata Głogowska

Data emisji: 5.11.2019 r. 

Godzina emisji: 9.00-12.00

ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Mazowsze" świętuje 65-lecie. "Jesteśmy wszędzie"

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2015 01:47
- "Mazowsze" jest wszędzie i popularyzuje to, co robi od 65 lat. Nie są nam obce małe miejscowości i duże - mówi Michał Haber, specjalista ds. promocji zespołu "Mazowsze".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Barbara Rybałtowska: wszystko zaczęło się od zespołu Mazowsze

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2018 16:07
Barbara Rybałtowska to polska pisarka, piosenkarka, autorka tekstów piosenek, aktorka i malarka. - Głównie ostatnio jednak piszę - mówi gość Jedynki.
rozwiń zwiń