Listopad z pozytywną uwagą w dzienniczku ucznia

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2019 13:01
Pomysł zrodził się w szkole podstawowej na warszawskim Targówku. Wpadli na niego rodzice, a dyrektor i nauczyciele natychmiast podchwycili. Chodzi o to, żeby mądrze chwalić uczniów, zauważać ich sukcesy. Owszem, zauważać, to co zrobili źle, ale również podkreślać ich pozytywne zachowania.
Audio
  • Pozytywne uwagi w dzienniczku powinny mobilizować uczniów (Cztery pory roku/Jedynka)
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjne Foto: Shutterstock

Dlaczego listopad?
I tak zrodziła się ogólnopolska akcja "Pozytywna uwaga", która ma otworzyć nauczycieli, rodziców i uczniów na życzliwe opinie. A dlaczego w listopadzie? Organizatorzy uznali, że listopad to zazwyczaj najbardziej ponury miesiąc w roku: dzieci są zmęczone, szybko robi się ciemno, a nauki jest coraz więcej. Otrzymanie w tym czasie pozytywnej uwagi od nauczyciela - oficjalnej, wpisanej do dzienniczka czy e-dziennika - będzie więc dla ucznia świetną motywacją do dalszych starań i lepszego zachowania.

Co chwalić?
Socjolog Magdalena Jurewicz podkreśla, że nie należy wpadać w skrajność i zauważać wszystkie pozytywy, których na co dzień w szkole jest wiele. Nauczyciele nie daliby rady, żeby dzień w dzień każdemu uczniowi, aby kogoś nie urazić, wpisywać coś pozytywnego. Zauważa, że nauczyciel wpisuje do dzienniczka negatywną uwagę, kiedy musi szybko zareagować, ale nie wie jak. - A o tych pozytywnych bardzo by nam zależało, żeby mówić o konkretach, mówić szczerze, nie o błahych rzeczach, nie naciągane pochwały, tylko zauważać ważne rzeczy, na których zależy nam, żeby dzieci umiały - wyjaśnia.
Jej zdaniem, nauczyciele, którzy patrzą na swoich uczniów widzą w niech bardzo dużo pozytywnych rzeczy, tylko czasem są tak zagonieni, że ich uwaga schodzi na rzeczy trudne, bo jak je zauważą, to one się skończą.

Ile pozytywnych komunikatów trzeba otrzymać, aby zrównoważyć dwa negatywne? Do czego służy zakładka "Szczególne osiągnięcia" w dzienniczku ucznia? Jak rodzic ma zareagować na negatywne uwagi od nauczyciela? Jak można przyłączyć się do akcji "Pozytywna uwag"? Posłuchaj całej rozmowy.

Daniel Wydrych (L) i Agnieszka Kunikowska (P) Daniel Wydrych (L) i Agnieszka Kunikowska (P)

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadzą: Agnieszka KunikowskaDaniel Wydrych

Goście: Magdalena Jurewicz (socjolożka/socjolog, pracująca z dziećmi i młodzieżą oraz ich rodzicami. Współprowadzi przedmioty wychowawcze oraz psychologiczne, koordynuje też praktyki pedagogiczne w szkołach. Szkoła Edukacji Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności i Uniwersytet Warszawski)

Data emisji: 6.11.2019 r. 

Godzina emisji: 9.21

ag
Czytaj także

Prof. Renata Nowakowska-Siuta: w Polsce reformy edukacji rzadko kiedy mają charakter całościowy

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2019 11:05
- Nasza edukacja jest permanentnie reformowana. Te reformy jednak rzadko kiedy mają charakter całościowy - powiedziała w Polskim Radiu 24 prof. Renata Nowakowska-Siuta, ekspert ds. edukacji z Uniwersytetu Warszawskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

PiS stawia na edukację. Powstanie fundusz inwestycji w szkołę

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2019 15:07
- Powstanie fundusz inwestycji w szkołę. Na początek będzie zawierał 2 mld zł i będzie uzupełniany w razie potrzeb. Polska szkoła musi być nowoczesna - powiedział podczas konwencji programowej PiS w Lublinie premier Mateusz Morawiecki.
rozwiń zwiń