X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Dlaczego maciejówka stała się symbolem odzyskania niepodległości?

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2019 10:46
Maciejówka to czapka, która przywędrowała do Polski pod koniec XIX wieku. Nosili ją ludzie, którzy zajmowali się handlem - pędzili bydło z Niemiec do Polski.
Audio
  • Symbole odzyskania niepodległości (Cztery pory roku/Jedynka)
Józef Piłsudski i Edward Rydz-Śmigły
Józef Piłsudski i Edward Rydz-ŚmigłyFoto: Domena publiczna/autor nieznany

Okładka książki "Druga Rzeczpospolita w 100 przedmiotach" Okładka książki "Druga Rzeczpospolita w 100 przedmiotach"

Jak wyjaśnił w audycji "Cztery pory roku" autor książki "Druga Rzeczpospolita w 100 przedmiotach" dziennikarz i pisarz Andrzej Fedorowicz, maciejówka stała się symbolem, dlatego że była ona nakryciem głowy członków I Brygady Legionów Polskich, której dowódcą był Józef Piłsudski.

- Nie była to duża formacja, ale odegrała wielką rolę. Była - można powiedzieć - takim matecznikiem wszystkich ludzi, którzy budowali nowe państwo - począwszy od Piłsudskiego, poprzez jego podwładnych, którzy zostawali później oficerami Wojska Polskiego, premierami, ministrami - wskazał gość radiowej Jedynki.

Skąd wzięła się nazwa maciejówka? Jakie inne znane osoby nosiły to nakrycie głowy? Czego symbolem była maciejówka dla Niemców? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

Pierwsza miała melodię, Druga miała słowa

Innym, ważnym przedmiotem opisanym w książce "Druga Rzeczpospolita w 100 przedmiotach" jest partytura "Pierwszej Brygady".


Czytaj więcej:
Flaga Polski.jpg
Święto Niepodległości w radiowej Jedynce

- Marszałek usłyszał melodię po raz pierwszy 12 sierpnia 1914 roku, gdy do Kielc wkroczył 400-osobowy pułk strzelców, nazwany później Pierwszą Kadrową. Wówczas w miejskim parku koncertowała orkiestra Ochotniczej Straży Pożarnej pod batutą kapelmistrza Andrzeja Brzuchaly-Sikorskiego. Grali utwór, który wpadł im w ucho jeszcze w czasie, gdy w Kielcach przebywała armia carska - powiedział Fedorowicz. - Słowa "Pierwszej Brygady" powstały jednak w zupełnie innym miejscu - dodał i opowiedział historię pieśni.

Wysłuchaj całej audycji, w której rozmawialiśmy o genezie mapy odrodzonej Rzeczypospolitej, a także o słynnej... sławojce.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadzą: Sława BieńczyckaRoman Czejarek 

Gość: Andrzej Fedorowicz (dziennikarz, pisarz, autor książki "Druga Rzeczpospolita w 100 przedmiotach")

Data emisji: 8.11.2019 r.

Godzina emisji: 9.21

kk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Festiwal Niepodległa 2019. Co będzie się działo?

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2019 15:12
Trzy dziedzińce, trzy sceny, ponad 700 wydarzeń, w tym sporo dobrej muzyki - to wszystko w ramach Festiwalu Niepodległa, który już 11 listopada odbędzie się w Warszawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Orkiestra Reprezentacyjna Wojska Polskiego w dzień Niepodległości

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2019 11:50
Reporter radiowej Jedynki Maciej Walecki towarzyszył dzisiaj Orkiestrze Reprezentacyjnej Wojska Polskiego w przygotowaniach do Narodowego Święta Niepodległości. 
rozwiń zwiń