Jak cyberprzestępcy wykradają nasze prywatne dane?

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2019 11:54
- Do wyciągania danych najczęściej dochodzi poprzez dostarczenie do potencjalnej ofiary na przykład wiadomości e-mail, która wyglądem oraz treścią ma wzbudzić zaufanie. Wygląda na przykład tak, jak wiadomość od banku - mówi w "Czterech porach roku" Piotr Kupczyk, ekspert ds. cyberbezpieczeństwa. 
Audio
  • Jak nie dać się oszukać w internecie? (Cztery pory roku/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Antonio Guillem

- W formularzu albo mamy załączony plik, który mamy uruchomić i wówczas dochodzi do infekcji komputera albo mamy link do strony, na której mamy podać jakieś dane, na przykład się zalogować - wyjaśnia ekspert. 

Rozmówca Macieja Oswalda mówi, że jeżeli sami wpisujemy adres strony (np. banku), to jesteśmy w miarę bezpieczni. - Oszustwa najczęściej opierają się na adresach, które mają jakąś literówkę - zaznacza i dodaje, że bardzo ważne jest także sprawdzenie czy połączenie jest szyfrowane. Jak to sprawdzić? Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania, w którym Piotr Kupczyk mówi także o najpopularniejszych oszustwach stosowanych przez cyberprzestępców. 

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadzą: Sława BieńczyckaRoman Czejarek 

Materiał: Maciej Oswald

Gość: Piotr Kupczyk (ekspert ds. cyberbezpieczeństwa)

Data emisji: 8.11.2019 r. 

Godzina emisji: 11.19

kh

Czytaj także

Przelewy kartą, telefonem. Jak bezpiecznie wykonywać transakcje płatnicze?

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2019 20:51
Społeczeństwo przyzwyczaiło się do wirtualnych portfelów. Płatność kartą zbliżeniową czy telefonem to codzienność. Jest to komfortowe, ale jak zachować bezpieczeństwo wykonując przelewy za pomocą urządzeń elektronicznych?
rozwiń zwiń