Raczyńscy podarowali Polsce zbiory wartości miliardów złotych

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2019 14:10
Nazwisko Raczyński niejednokrotnie przewija się przez karty historii Polski. W Rogalinie, ok. 20 kilometrów od Poznania w dawnej siedzibie Raczyńskich. Tam znajduje się kolekcja wielkiej wartości.
Audio
  • Mikołaj Pietraszak-Dmowski o Fundacji im. raczyńskich cz. 1. (Cztery pory roku/Jedynka)
  • Mikołaj Pietraszak-Dmowski o Fundacji im. raczyńskich cz. 2. (Cztery pory roku/Jedynka)
  • Katarzyna Raczyńska o ojcu cz. 1 (Cztery pory roku/Jedynka)
  • Katarzyna Raczyńska o ojcu cz. 2 (Cztery pory roku/Jedynka)
  • Ksawery Rey o dziadku (Cztery pory roku/Jedynka)
Kolekcja Fundacji im. Raczyńskich w Rogalinie
Kolekcja Fundacji im. Raczyńskich w RogalinieFoto: sylen/pixabay

Na kolekcję składają się dzieła sztuki, jakie Raczyńscy linii rogalińskiej gromadzili przez lata. Wśród nich m.in. dzieła Malczewskiego i Matejki.

- Raczyńscy zawsze byli propaństwowcami - mówi Mikołaj Pietraszak-Dmowski z Fundacji Raczyńskich. Edward Raczyński przekazał zbiory i nieruchomości na rzecz Fundacji im. Raczyńskich. Wcześniej spytał się córek, co o tym pomyśle sądzą i one poparły pomysł. Same zbiory są wyceniane na trzy-cztery miliardy złotych. Mikołaj Pietraszak-Dmowski podkreśla, że to wręcz niezwykła darowizna dla narodu i społeczeństwa, choć nie dla państwa. - Raczyńscy pozbyli się swej prywatnej własności, z której mogliby żyć przez całe pokolenia - mówi sekretarz. Zwraca uwagę, że w innym przypadku Raczyńscy sprzedaliby jakiegoś Malczewskiego czy Matejkę i żyliby dostatnio przez wiele lat.

Przypomina, jak nazwę Biblioteki Raczyńskich przekształcono na Bibliotekę im. Edwarda Raczyńskiego, ale nie Edwarda prezydenta Polski, tylko jego wybitnego przodka, dziadka o tym samym imieniu. Biblioteka przetrwała do dziś i ponownie nazywa się Biblioteka Raczyńskich.

Poznaj historię rodu Raczyńskich. Co działo się z rodziną w czasie II wojny światowej i po jej zakończeniu? Czym Raczyńscy zapisali się w dziejach Polski i Wielkopolski? Posłuchaj rozmów.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadzi: Sława Bieńczycka

Goście: Mikołaj Pietraszak-Dmowski (sekretarz Fundacji im. Raczyńskich, prezes Zarządu Majątku Rogalin), Katarzyna Raczyńska (córka Edwarda Bernarda Raczyńskiego, prezydenta RP na uchodźstwie w latach 1979-1986), Ksawery Rey (wnuk Edwarda B. Raczyńskiego)

Data emisji: 11.11.2019 r. 

Godzina emisji: 10.08 - 10.46

ag
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Tu mówi Londyn" - trzy słowa, które weszły do naszej historii

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2020 05:50
7 września 1939 roku nadano w BBC pierwszą audycję po polsku. Zaczynała się, jak potem każda, od tych samych słów: Tu mówi Londyn.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Hrabia Edward Raczyński. 102 lata życia arystokraty i dyplomaty

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2018 11:00
Pochodził ze znamienitego wielkopolskiego rodu Raczyńskich. Starannie wykształcony i obyty w świecie. Wraz z odzyskaniem przez Polskę niepodległości zaczął pracować w placówkach dyplomatycznych w Kopenhadze, Genewie i wreszcie Londynie. Bohaterem audycji był Edward Raczyński.
rozwiń zwiń