Przemoc w szkołach? Bądź kumplem, nie dokuczaj!

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2019 14:07
Blisko połowa dzieci w polskich szkołach doświadcza poniżania, ośmieszania czy wyśmiewania. Powoli codziennością staje się niszczenie rzeczy innych uczniów czy zamykanie kolegów lub koleżanek w toaletach. Protestują przeciwko temu znani sportowcy, tacy jak Robert Lewandowski, Jakub Błaszczykowski czy Wojciech Szczęsny, którzy włączyli się w kampanię społeczną "Bądź kumplem, nie dokuczaj!".
Audio
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock

Kampania, której organizatorem jest Cartoon Network, realizowana jest pod patronatem honorowym Ministerstwa Cyfryzacji i Rzecznika Praw Dziecka. Ma ona na celu pomoc rodzicom, dzieciom i nauczycielom w reagowaniu na dokuczanie, poprzez pozytywne promowanie życzliwości i przyjaźni.

Źródło: Cartoon Network Polska

Pomagają najlepsi sportowcy

- Czasami pojawia się ktoś, kto wszystko psuje. Bez sensu, co? Dlatego dobrze być kumplem, być fair i nie dokuczać. Tak jak w drużynie, tu liczy się gra zespołowa i podanie komuś ręki - mówi znany piłkarz Jakub Błaszczykowski.

Ambasadorami tej kampanii są także inni reprezentanci Polski w piłce nożnej: Robert Lewandowski, Grzegorz Krychowiak i Wojciech Szczęsny, a także koszykarz Marcin Gortat.

Internet wpływa na hejt

Roman Czejarek z radiowej Jedynki potwierdza, że w szkołach dochodzi do przykrych sytuacji. - Zaczęły się ustawki w internecie, gdzie przez młodych ludzi zakładane są specjalne profile. Umawiają się na nich, żeby dręczyć jakąś koleżankę czy kolegę, wrzucają tam zdjęcia albo umawiają się po lekcjach. To jest straszne. Jeśli nie zareagujemy i nie powiemy dzieciakom, że tak nie można, to będzie się nakręcać - przyznaje.

A jakie doświadczenia z przemocą w szkołach mają nasi słuchacze?

Zapraszamy do wysłuchania całego materiału.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadzą: Karolina RożejRoman Czejarek 

Data emisji: 12.11.2019 r. 

Godzina emisji: 9.00-12.00

DS

Czytaj także

Czy Polacy ustępują miejsca kobietom w ciąży?

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2019 11:27
Kiedyś to była norma, a młodym od dzieciństwa wpajano, że w środkach komunikacji publicznej ustępuje się miejsca kobietom w ciąży oraz osobom w starszym wieku. Obecnie często można zaobserwować, że ciężarne lub seniorzy stoją, a młodzież siedzi i z nosami w smartfonach udaje, że nic nie widzi.
rozwiń zwiń