Panowie, nie wstydźcie się zgłosić do lekarza

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2019 13:50
Listopad został uznany na całym świecie za taki czas, w którym należy się solidaryzować z mężczyznami z nowotworami gruczołu krokowego (prostaty) i rakiem jąder. Jedną z form takiego wsparcia jest zapuszczenie wąsów w ramach akcji Movember.
Audio
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Chinnapong/ Shutterstock

Kampania społeczna została zapoczątkowana w 1999 roku w Australii, a stopniowo swoim zasięgiem objęła niemalże cały świat. - To akcja, która jest związana ze świadomością tak zwanych nowotworów męskich, czyli jąder i gruczołu krokowego - mówi dr Jakub Kucharz.

Wyjaśnia, że nowotwór jąder to najczęstszy nowotwór u mężczyzn w wieku do 40 lat, zaś nowotwór gruczołu krokowego to generalnie najczęstszy nowotwór u mężczyzn. Stąd akcja, która ma unaocznić panom, że istnieją takie nowotwory, przybliżyć profilaktykę, odpowiednią diagnostykę, zachęcić do zwracania uwagi na swoje ciało i to, co ono nam mówi.

Lekarz podkreśla, że w onkologii profilaktyka ma ogromne znaczenie, gdyż im wcześniej wykryty nowotwór, tym większe szanse na wyleczenie.

Jak często mężczyzna powinien badać jądra i prostatę? Kiedy należy zgłosić się do lekarza i co powinno zaniepokoić mężczyzn, zarówno przy podejrzeniu raka jąder i prostaty? Jak bada się prostatę? W jakim wieku należy zgłaszać się na badania? Co zrobić, aby zmniejszyć ryzyko raka jąder i prostaty?

Posłuchaj całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadzą: Agnieszka Kunikowska

Gość: dr Jakub Kucharz (specjalista onkologii klinicznej z Kliniki Nowotworów Układu Moczowego Centrum Onkologii - Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie)

Data emisji: 14.11.2019 r. 

Godzina emisji: 10.22

ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Częsty i wstydliwy nowotwór. Jak leczyć raka prostaty?

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2017 20:47
- Rak stercza występuje w bardzo trudnym chirurgicznie obszarze, więc wykonywanie bezkrytyczne operacji wiąże się z bardzo przykrymi konsekwencjami. Dlatego tak ważna jest diagnostyka, pozwalająca wyciąć tylko tyle, ile potrzeba - mówi prof. Jacek Dobruch, urolog.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak zapobiegać chorobom nowotworowym?

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2018 13:54
Nie ma znaczenia, czy ktoś pali pięć czy 20 papierosów dziennie, ani czy pali lighty lub slimy. Dym tytoniowy to dym, który zwiększa ryzyko zachorowania na raka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Robotyka w urologii

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2019 20:25
Tydzień Urologii (23-29.09) to akcja edukacyjna, zainicjowana przez Europejskie Towarzystwo Urologiczne (EAU) mająca na celu zwiększenie świadomości społeczeństwa w zakresie chorób układu moczowo-płciowego. Do akcji od wielu lat włączają się kliniki, szpitale i przychodnie urologiczne oferując bezpłatne konsultacje urologiczne, organizując wydarzenia naukowe, sportowe i kulturalne.
rozwiń zwiń