Nasze orły skaczą w polskich butach

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2019 21:10
Już za 5 dni wystartuje nowy sezon Pucharu Świata w skokach narciarskich. "Cztery Pory Roku" postanowiły sprawdzić, w jakich butach nasi skoczkowie powalczą o najwyższe laury. Okazuje się bowiem, że specjalne egzemplarze powstają w Krapkowicach niedaleko Opola.
Audio
  • Nowe buty polskich skoczków narciarskich (Jedynka/ Cztery Pory Roku)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Andrey Yurolv / shutterstock

- Każdy z zawodników ma indywidualnie zrobione buty. To chyba jest kluczowym celem, aby dopasować je do każdego zawodnika, a nie seryjnie. Do tej pory trzeba było często czekać pół roku na buty, więc zdarzało się, że zawodnicy zamawiali wiele bytów. To jest duży plus dla nas, że mamy polską firmę i możemy zawsze na nią liczyć - mówi legenda skoków narciarskich i dyrektor w PZN Adam Małysz.

Zaczęło się od telefonu

Współwłaścicielka firmy z Krapkowiec Ewa Nagaba zdradza, że wszystko zaczęło się w sierpniu ubiegłego roku od telefonu Adama Małysza, czy firma jest w stanie wyprodukować buty dla skoczków. - Zabrzmiało to jak żart, ale potem okazało się prawdą. Minęły 2 dni i już pan Adam był u nas - opowiada.

- Skoczkowie mają bardzo wąskie stopy, dlatego ten but musi być bardzo dopasowany. Całe sterowanie odbywa się za pomocą stopy. Niemniej skaczą przede wszystkim skoczkowie, a buty są daleko, daleko później - tłumaczy Ewa Nagaba.

Buty muszą uwierać

Michał Jankowski, jeden z pracowników przyznaje, że początkowo zdarzyło się prawo błędów.

- Chcieliśmy zrobić jak najwygodniejsze buty, a okazało się to błędem. Niestety te buty muszą leżeć bardzo ciasno na nodze. To, że uwierają, jest ich zaletą - mówi nasz ekspert.

Jaki numer buta ma Kamil Stoch? Z jakiego materiału wykonuje się buty dla polskich skoczków? Czy firma spod Opola odmawia zagranicznym reprezentacjom? Czy polscy skoczkowie są przygotowani do zbliżających się zawodów?

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadzą: Małgorzata Kawa i Daniel Wydrych

Goście: Adam Małysz (były skoczek, dyrektor w PZN), Ewa Nagaba (wspówłaścicielka firmy), Michał Jankowski (pracownik firmy)

Data emisji: 18.11.2019 r. 

Godzina emisji: 9.00-12.00

DS

Czytaj także

Robert Kubica: moja pasja stała się pracą

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2019 12:25
- Sam talent nie wystarcza, chociaż im więcej talentu, tym jest łatwiej i lepiej. Pasja pomaga w trudnych chwilach i dzięki niej pracuje się więcej. Uważam się za dużego szczęściarza, ponieważ moja pasja stała się pracą i to jest jeden z lepszych darów, które człowiek może otrzymać - mówił na antenie radiowej Jedynki Robert Kubica, kierowca wyścigowy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Schronisko górskie. Ważne miejsce dla turystów

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2019 18:45
Powoli nad Polskę nadciąga zimowa aura, dlatego już od pewnego czasu w ośrodkach narciarskich trwają przygotowania do nowego sezonu. Jeden z największych znajduje się na Jaworzynie Krynickiej. Nasza reporterka odwiedziła tam miejscowe schronisko. 
rozwiń zwiń