Bałagan na biurku to bałagan w głowie? Niekoniecznie!

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2019 12:26
Porządek na biurku w pracy może świadczyć o tym, że mamy do czynienia z dobrze zorganizowanym pracownikiem. A bałagan? Według amerykańskich naukowców świadczy on o kreatywności pracownika. 
Audio
  • Bałagan wcale nie taki zły? (Cztery pory roku/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/thodonal88

- Jeżeli ktoś potrafi funkcjonować w umiarkowanym bałaganie - bo zawsze powtarzam, że najgorsze są skrajności: skrajny bałagan albo skrajny porządek - i potrafi go w jakiś sposób zorganizować, to taka osoba jest bardziej otwarta, bardziej elastyczna, lepiej reaguje na zmiany - mówi w "Czterech porach roku" psycholog Monika Gabriela-Sójka. 

Zdaniem gościa Jedynki zbyt duże przywiązywanie wagi do porządku wokół nas może świadczyć o tym, że niekoniecznie chcemy posprzątać na zewnątrz a raczej wewnątrz nas. - Jeżeli zaczynamy obsesyjnie wszystko układać to w pewnym momencie pokazuje nam to, że wewnętrznie coś się z nami dzieje i z czymś sobie nie radzimy. Porządkując to, co mamy na zewnątrz chcemy uporządkować to, co mamy wewnątrz. Nie do końca tak to działa - podkreśla psycholog.

Czy warto zatem zmuszać dzieci do sprzątania? Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadzą: Małgorzata Kawa i Daniel Wydrych

Gość: Monika Gabriela Sójka (psycholog, psychoterapeuta)

Data emisji: 25.11.2019 

Godzina emisji: 11.14

kh

Czytaj także

Mowa ciała. Mówimy o sobie nawet, gdy milczymy?

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2019 19:45
Badania dotyczące komunikacji niewerbalnej potwierdzają, że w procesie komunikowania się 65 proc. informacji pochodzi z ekspresji ciała. W jaki sposób odczytywać mowę ciała czyli gestykulację, spojrzenia, pozy i inne przekazy?
rozwiń zwiń