X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Ekspertka: młode pokolenie wraca do języka swoich dziadków

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2019 13:40
- Najmłodsze pokolenie zaczyna doceniać wartość języka - powiedziała w radiowej Jedynce dr Monika Kresa z Zakładu Historii Języka Polskiego i Dialektologii Uniwersytetu Warszawskiego.
Audio
  • Dr Monika Kresa o gwarach i dialektach (Cztery pory roku/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: fizkes/shutterstock.com

Jak wyjaśniła w audycji "Cztery pory roku" dr Monika Kresa, mamy cztery duże dialekty: mazowiecki, małopolski, wielkopolski i śląski. Gwara jest terminem podrzędnym do dialektu - na jeden dialekt składa się ileś gwar. Ile ich jest? To zależy. Możemy mówić o 60 kompleksach gwarowych, ale jeśli przyjmiemy inną definicję, to się okaże, że będziemy mieli tych gwar setki jeżeli nie tysiące. Język regionalny mamy zaś jeden - to język kaszubski.

- Warto pamiętać, że te cztery dialekty to są dialekty bardzo, bardzo stare. Starsze niż język ogólnopolski. Gdyby nie było gwar i dialektów, to nie byłoby języka ogólnopolskiego, bo to on wyrasta na ich podłożu - zaznaczyła ekspertka.

Jeszcze wiele jest do odkrycia

Gość radiowej Jedynki podkreśliła, że dialektolodzy mają jeszcze wiele do zrobienia, wiele do odkrycia. Wskazała, że językoznawczyni prof. Halina Karaś pracowała niedawno nad słowniczkiem języka swojej mamy. - Stwierdziła po prostu, że spisze wszystkie słowa, które zna jej mama. Co chwilę natrafiała na takie, których nie znajdowała w słownikach gwarowych, mimo iż tych słowników trochę jest - powiedziała dr Monika Kresa. 

Specjalistka zwróciła uwagę, że młodzi ludzie wracają do języka swoich dziadków. - Zaczynają sobie zdawać sprawę, że ta babcia, dziadek mają coś do powiedzenia, że mówią ciekawie, że to jest ciekawy język, nie gorszy. Najmłodsze pokolenie zaczyna doceniać wartość języka - oceniła i opowiedziała o projekcie, który zrobiła wraz z uczniami.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której dr Monika Kresa wytłumaczyła, czym jest mazurzenie, szadzenie, jabłonkowanie.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadzą: Sława Bieńczycka i Roman Czejarek

Gość: dr Monika Kresa (Zakład Historii Języka Polskiego i Dialektologii Uniwersytetu Warszawskiego)

Data emisji: 29.11.2019 

Godzina emisji: 9.00-10.00

kk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Dobrze jest zmarznąć dla zdrowia

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2019 13:52
Terapia zimnem hartuje organizm, zmniejsza ciśnienie tętnicze, napięcie mięśniowe i bóle stawów. Żeby porządnie się schłodzić nie trzeba iść do kriokomory. Wystarczy zimowa kąpiel w rzece lub jeziorze.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Spokój, cisza i ciemność. Właśnie to przyciąga do jaskiń

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2019 15:03
Jest to przepiękna kraina o urozmaiconym krajobrazie. Szacuje się, że znajduje się tam blisko 2,5 tys. jaskiń. "Cztery Pory roku" odwiedziły Jurę Krakowsko-Częstochowską, gdzie nasza reporterka porozmawiała z ratownikami jaskiniowymi. Jak wygląda akcja ratunkowa?
rozwiń zwiń