Mateusz Pospieszalski: Tie Break zawsze lubił bawić się słowem

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2019 13:39
- Nie byliśmy mainstreamowcami i nie wiadomo było do jakiej szufladki nas wsadzić. Zresztą tak jest do dzisiaj. Jeżeli ktoś chce zobaczyć szufladkę, której nie ma, to proponuję posłuchać Tie Breaku - mówi Mateusz Pospieszalski, saksofonista funkcjonującego od 1977 roku zespołu Tie Break. Formacja właśnie wydała album "The End".
Audio
  • Mateusz Pospieszalski o Tie Break i "The End" (Muzyczne Spotkania/ Jedynka)
Mateusz Pospieszalski w radiowej Jedynce
Mateusz Pospieszalski w radiowej JedynceFoto: Polskie Radio

- Tie Break nabrał rumieńców dopiero po 1980 roku (…). To, co Tie Break zrobił i wykreował później, stało się jego jakością, natomiast wcześniej były doświadczenia, niedobór ludzi i uczestników oraz czas eksperymentów - opowiada Mateusz Pospieszalski.

Zaczął pogrywać jako 16-latek

Gość Jedynki trafił to zespołu jako 16-latek, kiedy w formacji byli już Antoni "Ziut" Gralak, Sarandis Juwanudis i Janusz "Yanina" Iwański. Zdaniem Mateusza Pospieszalskiego, ci artyści byli podstawą, która wykreowała dalsze działania zespołu. Po wyjeździe Sarandisa Juwanudisa rozpoczęły się poszukiwania perkusistów i pojawiali się Andrzej Ryszka oraz Andrzej Urny.

- Tie Break zawsze lubił bawić się słowem. Nie do końca miało ono konkretny przekaz merytoryczny czy cokolwiek. W tym momencie zaczęliśmy jednak operować słowem, które ma konkretny przekaz, ale skoncentrowaliśmy się na krótkich informacjach, poza jednym czy dwoma utworami - przyznaje Mateusz Pospieszalski.

Źródło: Jacek Jozwiak / Youtube

Tie Break i 4 muzyków

Obecnie Tie Break tworzą Mateusz Pospieszalski na saksofonie, Antoni Gralak na trąbce, Janusz Iwański na gitarze i Marcin Pospieszalski na gitarze basowej.

- Pomimo że przynosimy do tej grupy swoje pomysły i kompozycje, to nabierają one tak innych rumieńców, że kiedyś zadecydowaliśmy, że wszystkie kompozycje będą sygnowane nazwą Tie Break i 4 nazwiskami. Absolutnie zgadzam się z tym, ponieważ mentalność i stylistyka każdego z nas jest zupełnie inna - dodaje.

Formacja z "The End"

Jak należy odczytywać tytuł najnowszej płyty "The End"?

- Trochę dosłownie i trochę niedosłownie. Wymyślił to Antoni Gralak. Chcemy złapać dystans do siebie i pokazać sobie, że jeśli mamy robić płytę kolejne 5 lat i prztykać się po to, żeby zebrać się do kupy, to dajmy sobie z tym spokój - odpowiada Mateusz Pospieszalski.

Gość Jedynki zapewnia jednak, że jeśli fani nadal będą chcieli słuchać formacji, to Tie Break nagra następną płytę.

Kto wpadł na pomysł na ściągnięcie nowej grupy ludzi do zespołu Tie Break? Czy Tie Break rozpocznie trasę koncertową? Kto chce być liderem formacji?

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: "Muzyczne spotkania"

Prowadził: Zbigniew Zegler

Gość: Mateusz Pospieszalski (saksofonista w zespołach Tie Break i Voo Voo)

Data emisji: 29.11.2019

Godzina emisji: 23.05

DS

Czytaj także

Mateusz Pospieszalski: dla nas tydzień zaczyna się w środę

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2017 15:07
- Jest to płyta spokojna i bardzo różna od tego, co do tej pory zrobiliśmy. Kompozycje, które przygotowuję, i teksty, które pisze Wojtek Waglewski, zawsze są według innej koncepcji niż poprzednia płyta - mówił o albumie "7" zespołu Voo Voo Mateusz Pospieszalski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wojciech Waglewski: nie wyobrażam sobie złej płyty Voo Voo

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2017 15:30
Założyciel i lider grupy Voo Voo, przyznaje, że po kilkudziesięciu latach pracy ma dość stałą publiczność. - Nie musimy się specjalnie umizgiwać. To uczciwe: nie brać pod uwagę tzw. targetu, wymogów radiowych - mówi artysta.
rozwiń zwiń