Śląska rolada, kluski i żur. Radzimy, jak je przygotować

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2019 17:40
Tradycyjna kuchnia śląska jest pracochłonna i czasochłonna, ale efekt murowany. Do tradycyjnych potraw należą żur, czarne kluski śląskie i rolada.
Audio
  • Żur, rolada i kluski śląskie (Cztery pory roku/Jedynka_)
Rolada
RoladaFoto: manfredrichter/pixabay

Jak przygotować takie specjały mówi piękną gwarą Stefania Dyduch, propagatorka tradycji kuchni śląskiej.

Żur
Podkreśla, że ile na Śląsku jest rodzin, tyle przepisów na przygotowanie żuru. - Zakwas to my robili doma - mówi pani Stefania. I podaje szczegółowy przepis. Jak komuś nie chce się robić samemu zakwasu, to powinien odwiedzić Nikiszowiec, czyli dzielnicę Katowic, omijać nowoczesne sklepy szerokim łukiem i znaleźć sklep z tradycjami. - Tam idzie u jakiej kobiety tyż taki żur kupić - radzi.

Kluski śląskie
Nieodłącznym elementem niedzielnych obiadów są czarne kluski śląskie. - Babka, ona mi zawsze godali, że jak jo się nie naucza warzyć, to jo się nie wydom, czyli nie wyjdę za mąż - mówi Stefania Dyduch. - Tak jakby to było największe szczęście - dodaje. Pierwsze kluski zrobiła jak miała osiem lat. Potem razem z matką szykowały po sto klusek, z czego pięćdziesiąt pochłaniał ojciec, a ona, matka i babka zjadały po 15.

Rolada
Rolada to inaczej zraz zawijany. Rozmówczyni Jedynki wyjaśnia jakie mięso jest potrzebne do przygotowania rolady i co dodać do mięsa, którym powinien być wołowy vorschlag. Przestrzega, aby pod żadnym pozorem nie dodawać marchewki. - Jezu, nie róbcie siary - mówi. Można za to dodać sztrajfelek kwaszonego ogórka.

Posłuchaj całej audycji w której propagatorka śląskiej kuchni podaje szczegółowa przepisy na żur, kluski śląskie i roladę, wyjaśnia też jak podawać żur.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadzą: Sława Bieńczycka, Małgorzata RaduchaRoman Czejarek

Gość: Stefania Dyduch (propagatorka tradycji kuchni śląskiej, przewodniczka po Muzeum Browarów Książęcych w Tychach)

Data emisji: 29.11.2019 

Godzina emisji: 9.00-10.00


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Bezpieczne i zdrowe grillowanie. Porady specjalistki

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2018 12:02
Potrawy z grilla uchodzą za zdrowe, bo w trakcie ich przygotowywania wytapia się z mięsa tłuszcz. Ale czy rzeczywiście? Trzeba zastosować się do kilku uwag, aby grill wyszedł nam na zdrowie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Słodkiego, miłego ciacha

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2019 11:51
Dawniej cukier był taką samą przyprawą, jak szafran, gałka muszkatołowa, czy pieprz. Używano go nawet do polewek i do mięsiwa. Ale tak od XVIII w. zaczęło się to zmieniać, dzięki czemu mamy w popularnych książkach kucharskich Marii Disslowej, czy sławnej Lucyny Ćwierczakiewiczowej niezliczone ciasta, baby, domowe lody, słodkie sosy, makaroniki i inne "ptifurki".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Na straganie w dzień targowy...

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2019 18:14
Uwielbiam stragany i bazary, które nie płoszą azjatyckimi ersatzami damskiej konfekcji, lecz kuszą... Cenami, jakością, świeżością, ale przede wszystkim bezpośrednim kontaktem że sprzedawcą z "ludzką" twarzą. Taki nie tylko nie oszuka, to jeszcze doradzi, który gatunek wiśni jest dobry na sok, który do ciasta i czy pierwsze tegoroczne jabłka są na już, czy na tzw. zaś. A jak po kilku zakupach rozpozna klienta, to dorzuci garść slodziutkich węgierek i pogawędzi o zaletach rokitnika.
rozwiń zwiń