Górnicy świętują Barbórkę. "Dla nas to najważniejszy dzień"

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2019 13:20
Dziś Barbórka, czyli Dzień Górnika. Wbrew pozorom nie jest on obchodzony tylko na Górnym Śląsku, ale również w... wielkopolskiej Kłodawie. Znajduje się tam największa czynna kopalnia soli kamiennej w Polsce. I właśnie to miejsce odwiedziła reporterka radiowej Jedynki.
Audio
  • Górnicy świętują Barbórkę (Jedynka/ Cztery Pory Roku)
Marek Kocur
Marek Kocur Foto: Wiktor Kosecki

Kopalnia Soli "Kłodawa" powstała w 1949 roku, w wyniku realizacji uchwały Prezydium Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów. Pierwsze tony soli kamiennej wydobyto w 1956 roku. Obecnie kopalnia z Kłodawy jest największym krajowym producentem soli kamiennej.

Barbórka jest najważniejsza


- Barbórka to najważniejszy dzień dla górników. W tym roku kopalnia w Kłodawie obchodzi 70-lecie - mówi Wojciech Paśniewski, były górnik i przewodnik Kłodawskiej Podziemnej Trasy Turystycznej.

Większość kłodawskiej soli sprzedawana jest jako sól drogowa i przemysłowa. Ale kopalnia jest również największym producentem lizawek solnych w Polsce dla zwierząt.

- Przede wszystkim nasza sól jest idealną solą spożywczą, ponieważ zawiera mikroelementy niezbędne dla naszego życia. Polecamy naszą sól odwiedzającym, bo nie ma takiej drugiej kopalni na świecie, która miałaby kolory soli: niebieski i różowy - słyszymy.

Opiekunką górników solnych św. Kinga

Opiekunką górników solnych jest św. Kinga. Jej postać znajduje się w tamtejszej kaplicy. Wykonana jest z soli, praktycznie jak cała kaplica.

- Nie chciano zmieniać lokalizacji, ponieważ wszyscy górnicy, którzy powracają z pracy, muszą przejść obok tego miejsca. Wtedy mogą pokłonić się swojej opiekunce - mówi Sławomir Kostecki, przewodnik i były górnik.

Którą rocznicę świętuje w tym roku orkiestra górnicza z Kłodawy? Czego należy życzyć górnikom? Kim jest skarbnik? Jak głęboko zjeżdżają górnicy z Kłodawy?

Zapraszamy do wysłuchania całego materiału.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadzą: Agnieszka KunikowskaDaniel Wydrych

Reporterka: Małgorzata Głogowska

Data emisji: 04.12.2019 r. 

Godzina emisji: 9.00-12.00

DS

Czytaj także

Barbórka - tradycyjne święto wszystkich górników

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2017 12:21
4 grudnia to tradycyjna Barbórka, święto wszystkich górników, nie tylko tych fedrujących węgiel kamienny, ale także wydobywających węgiel brunatny, ropę naftową i gaz, a nawet sól kamienną.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Barbórka. Jak górnicze święto obchodzono na przestrzeni wieków

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2020 05:35
4 grudnia to dzień, w którym przypada wspomnienie św. Barbary, która po kanonizacji została patronką osób szczególnie narażonych na wybuchy i nagłą śmierć, szczególnie górników, hutników, rybaków i żołnierzy. Ten dzień mocno wrył się w polską obrzędowość. Szczególnie uroczyście obchodzili go górnicy.
rozwiń zwiń