X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Żywe zwierzę to nie jest dobry pomysł na świąteczny prezent

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2019 11:55
- Święta nie są dobrym czasem dla zwierząt. Bardzo dużo się dzieje w życiu ludzi, w domach. Niespecjalnie mamy czas na to, aby przyjąć zwierzę w taki sposób, w jaki ono potrzebuje być przyjęte do nowej rodziny, do nowego miejsca - powiedziała w radiowej Jedynce ekspertka Aneta Awtoniuk.
Żywe zwierzę to nie jest dobry pomysł na prezent
Żywe zwierzę to nie jest dobry pomysł na prezentFoto: dezy/shutterstock

Jak wyjaśniła Aneta Awtoniuk, zwierzęta próbują się zaadaptować do sytuacji zastanej i ją traktują jako "normę" a w święta Bożego Narodzenia zwykle wygląd naszego domu odbiega od tej normy. Mamy pachnące drzewko, na którym migają lampki i inne ozdoby. Ustawienie choinki czasem wiąże się z przemeblowaniem całego pomieszczenia. Do tego nie chodzimy do pracy, wykonujemy czynności, które nie są naszą rutyną. Często też goszczą u nas ludzie, którzy nie mieszkają z nami na co dzień. 

- Nie możemy myśleć przez swoją perspektywę, taką egoistyczną, że my sobie robimy przyjemność na święta. Musimy pamiętać o tym, że w momencie, kiedy zwierzę do nas trafia, do domu, my jesteśmy zobowiązani zaproponować mu takie warunki funkcjonowania, do jakich on będzie przyzwyczajony potem przez następne kilkanaście lat - podkreśliła ekspertka. - Z punktu widzenia zwierzaka poznanie terytorium, na którym będzie funkcjonował jest absolutnie kluczowe - dodała.

Sami nie chcielibyśmy być tak potraktowani

Co zrobić, gdy ktoś z rodziny, bez konsultacji z nami, obdaruje nasze dziecko żywym prezentem? - Jeżeli rodzice są na nie, nie chcą mieć zwierzęcia, powinni znaleźć mu jak najszybciej nowy dom. To jest absolutna konieczność. Nie ma nic gorszego dla zwierzęcia, jak przyzwyczajenie się przez kilka dni do rodziny, przyzwyczajenie się do zapachów, do warunków, do czułości, a potem eksmisja. Zwierzęta czują, mają emocje. Sami nie chcielibyśmy być przez nikogo tak potraktowani - wskazała. 

Awtoniuk zaapelowała w radiowej Jedynce, by dać psiakowi/kotu przestrzeń, pozwolić mu samodzielnie i swobodnie eksplorować mieszkanie, nie napadać na niego ze swoją czułością, nie wyciągać na siłę spod stołu, pod którym się ukrył w poszukiwaniu samotności.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadzenie: Sława Bieńczycka i Piotr Kędziorek

Gość: Aneta Awtoniuk (instruktorka szkolenia psów, trenerka psów, behawiorystka zwierzęca, terapeutka zachowań psów i kotów)

Data emisji: 10.12.2019

Godzina emisji: 9.00-12.00

kk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Majątek za pomoc medyczną. Wyjeżdżasz? Pamiętaj o ubezpieczeniu

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2019 11:30
- Znam przypadek osoby, której wystawiono rachunek na 700 tys. zł. Na szczęście była ubezpieczona - powiedział w radiowej Jedynce Marcin Tarczyński z Polskiej Izby Ubezpieczeń.
rozwiń zwiń