Polsko-włoskie smaki na wigilijnym stole

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2019 13:57
Pasta ze śledziem? Ryba z makaronem? O tym, jak połączyć te smaki i o bożonarodzeniowych tradycjach opowiadało na antenie radiowej Jedynki polsko-włoskie małżeństwo: Ula Kostrzewa i Emanuele Guidi. 
Audio
  • Polsko - włoskie smaki na wigilijnym stole (Cztery pory roku/Jedynka)
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjne Foto: Shutterstock

- Faktycznie, mamy włoskie tradycje bardzo podobne do polskich. Jest prawdziwa wigilia bez mięsa. Włosi nie gotują w ogóle mięsa w wigilię - mówił Emanuele Guidi. 

Włoskie tradycje 

Na świątecznym włoskim stole możemy spotkać podobne potrawy jak w Polsce, jednak są tradycje, które zdecydowanie różnią oba kraje - Włosi nie śpiewają kolęd, skupiają się na jedzeniu i celebrowaniu tego, że spędzają czas z rodziną, znajomymi - zaznacza Ula Kostrzewa. 

Włochy słyną także z tego, że mają najpiękniejsze tradycje budowania szopek bożonarodzeniowych. 

Święto Befany 

Befana to czarownica, wróżka, czy raczej wiedźma, swego rodzaju Baba Jaga, czyli staruszka z dużym, haczykowatym nosem latająca na miotle, roznosząca dzieciom prezenty w nocy z 5 na 6 stycznia. Według wyobrażeń ludowych Befana nosi na głowie spiczasty kapelusz bądź postrzępioną chustę lub szal, a jej ubrania są ciemne, podarte i brudne od sadzy z kominów, przez które wlatuje do domów. Prezenty wrzuca do skarpet. Grzeczne dzieci nagradza zabawkami i słodyczami, a niegrzecznym i kapryśnym, zostawia ku przestrodze kawałek węgla, popiół, cebulę i czosnek. Tradycja głosi, że aby wkupić się w łaski czarownicy, należy wieczorem 5 stycznia zostawić dla niej na stole mandarynkę lub pomarańczę i kieliszek wina.

Jakie potrawy znajdą się na włoskim stole? Jakie świąteczne zwyczaje mają Włosi? 

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadzą: Marzena KawaRoman Czejarek 

Goście: Ula Kostrzewa, Emanuele Guidi 

Data emisji: 23.12.2019 r. 

ans 

Czytaj także

Karp nie musi cierpieć

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2019 13:14
- Karpie są przykładem zwierząt w stosunku do których prawo w okresie okołoświątecznym łamane jest na skalę masową - mówi w "Czterech porach roku" Karolina Kuszlewicz, rzecznik ds. ochrony zwierząt w Polskim Towarzystwie Etycznym.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zaproś cudzoziemskiego studenta na Święta

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2019 12:30
Już po raz czwarty z taką inicjatywą wyszły władze Uniwersytetu Łódzkiego. Podczas akcji "Gość na Gwiazdkę" pracownicy, studenci, absolwenci Uczelni zapraszają do siebie na Święta zagranicznych studentów. 
rozwiń zwiń