X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Od opłatka do jemioły - świąteczne symbole

Ostatnia aktualizacja: 24.12.2019 13:03
Opłatek, słoma, pusty talerzyk, choinka, jemioła. To chyba najpopularniejsze symbole Bożego Narodzenia. Co oznaczają i dlaczego stały się popularne? Dla kogo zostawiano na stole puste nakrycie?
Audio
  • Symbole Świąt Bożego Narodzenia (Cztery pory roku/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Teresa Kasprzycka

Słoma i siano
Małgorzacie Jaszczołt, która jest etnografem, jest trochę żal, że zwyczaj rozścielania słomy i siana już nie jest powszechnie kontynuowany. - Kiedyś nie tylko w domach chłopskich, ale też w domach szlacheckich pojawiała się słoma - mówi gość Jedynki. Stawiano jeden snop kłosami do góry, albo cztery snopki z czterech zbóż u nas uprawianych - żyta pszenicy, jęczmienia i owsa. Symbolizowały nie tylko przemiany biologiczne. - Za ich pośrednictwem schodziły duchy przodków - wyjaśnia. Zaś siano miało symbolizować, że Jezus urodził się w stajence.

Podobnie jak puste nakrycie. Obecnie uważa się, że jest przeznaczone dla niezapowiedzianego gościa lub zbłąkanego wędrowca. Kiedyś wierzono, że jest ono dla duszy przodka. Tak jak resztki potraw, które zostawiano

Opłatek
To najważniejszy w Polsce symbol Bożego Narodzenia, który nie jest taki stary. - Nazywany jest anielskim chlebem - podkreśla Małgorzata Jaszczołt. Od dzielenia się opłatkiem rozpoczyna się wieczór wigilijny. Zwyczaj pochodzi od dzielenia się chlebem przez wspólnoty chrześcijańskie. Jest też znakiem miłości, przyjaźni, życzliwości i pokoju. 

Co miała symbolizować jemioła? Na czym wieszano ozdoby zanim pojawiła się w domach choinka? Posłuchaj całej rozmowy

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadzą: Karolina Rożej, Piotr Kędziorek

Gośće: Małgorzata Jaszczołt (Muzeum Etnograficzne w Warszawie)

Data emisji: 24.12.2019

Godzina emisji: 9.20

ag


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Betlejemska gwiazda nad Tatrami" - niezwykłe wigilijne Oratorium

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2019 12:00
Małemu Jezuskowi byłoby najlepiej pod reglami - tak twierdzą górale i... twórcy niezwykłego Oratorium "Betlejemska gwiazda nad Tatrami". W to niezwykłe świąteczne dzieło zaangażowali się krakowscy twórcy, wśród których są m.in. Beata Rybotycka, Beata Paluch, Jerzy Trela oraz Jan Karpiel Bułecka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Boże Narodzenie pierwszych chrześcijan

Ostatnia aktualizacja: 25.12.2019 06:00
Dla pierwszych chrześcijan liczył się tylko fakt, że Bóg stał się człowiekiem. Nie przywiązywali oni większej wagi ani do miejsca ani do daty Jego przyjścia na świat.
rozwiń zwiń