Sylwester to nie tylko zabawa. Jak wyglądają dyżury w służbach mundurowych?

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2019 12:50
Większości z nas sylwester kojarzy się z zabawą do białego rana. Niektórzy ten czas spędzają jednak w pracy, m.in. policjanci, strażacy, taksówkarze czy ratownicy medyczni. Jak wyglądają ich sylwestrowe dyżury?
Audio
  • Sylwester to nie tylko zabawa (Cztery pory roku/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Jaromir Chalabala

Reporterka Małgorzata Głogowska wybrała się w ostatni dzień w roku do Policji oraz Straży Pożarnej zapytać, jak wyglądają sylwestrowe dyżury na służbie i jakie interwencje najczęściej są podejmowane. 

Pomoc od policjantów 

W tą wyjątkową noc w roku nad bezpieczeństwem obywateli czuwa Policja. Nadkomisarz Sylwester Marczak, rzecznik prasowy Komendy Stołecznej Policji informuje, że policjanci muszą wykazać się przede wszystkim dużą cierpliwością. - Nie jest tak, że wszyscy będą pouczani. Zawsze patrzymy na to, w jaki sposób ludzie podchodzą do swojego zachowania. Na szczęście biorąc pod uwagę dotychczasowe doświadczenia najczęstsze interwencje podejmowane przez policjantów w sylwestrową noc kończą się złożeniem życzeń, przede wszystkim spokojnej służby i liczymy, że podobnie będzie to wyglądało w dzisiejszą noc - dodał rzecznik. 

Rozmówca Małgorzaty Głogowskiej podkreślił, że Policja jest przede wszystkim od tego, aby pomóc społeczeństwu. - W dużej części ta pomoc polega na tym, żeby w bezpieczny sposób dotrzeć na miejsce zabawy, wrócić do swojego miejsca zamieszkania - wyjaśnił. Policjant przestrzegał, aby nie prowadzić pojazdów następnego dnia po wypiciu sporej ilości alkoholu - Pamiętajmy o tym, że nawet jeżeli mamy zero procent alkoholu w wydychanym powietrzu to reakcja organizmu jest zdecydowanie wolniejsza i niestety bywa tak, że osoby, które ryzykują powoduje, że rozpoczynają rok bez prawa jazdy - mówił. 

Po północy najwięcej interwencji u strażaków 

W poprzednim roku Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Warszawie odnotowała 115 interwencji, z czego 53 przypadki to były pożary. - Biorą się one stąd, że ludzie nie stosują się do instrukcji obsługi fajerwerków, czyli ich puszczania i w wyniku tego często dochodzi do pożarów - powiedział asp. sztab. Łukasz Płaskociński. 

Jak w sylwestrową noc funkcjonują taksówki? 

***

Podczas audycji zapytaliśmy naszych słuchaczy, jaki dla nich był 2019 rok. Czy świętowanie tej nocy jest obowiązkowe? 

Posłuchaj dołączonego nagrania już teraz!. 

***

Tytuł audycji: Cztery Pory Roku

Prowadzą: Karolina RożejPiotr Kędziorek

Materiał: Małgorzata Głogowska 

Data emisji: 31.12.2019 r.

Godzina emisji: 9-10

ans

Czytaj także

"Myśl Trzeźwo". Rusza policyjna akcja o skutkach jazdy po alkoholu

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2019 07:07
W Sylwestra i pierwszy dzień Nowego Roku, Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji przeprowadzi ogólnopolską akcję informacyjno-edukacyjną "Myśl Trzeźwo" - powiedział podinsp. Radosław Kobryś z Biura Ruchu Drogowego KGP.
rozwiń zwiń