Palacze szkodzą wizerunkowi firmy?

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2020 13:23
- Zdecydowanie mamy takie głosy od organizacji zrzeszających pracodawców - mówi w Programie 1 Polskiego Radia podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia Sławomir Gadomski. 
Audio
  • Palenie w pracy. Kampania Ministerstwa Zdrowia i Pracodawców RP (Cztery pory roku/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/engagestock

- Wiadomo, że z punktu widzenia klienta, obserwatora, kontrahentów, lepiej współpracować z firmą promującą zdrowie niż z taką, w której przed wejściem kłębią się grupki palaczy - dodaje.

Pod koniec grudnia pod hasłem "Nie palę, bo..." ruszyła ogólnopolska kampania Ministerstwa Zdrowia i Pracodawców RP, której celem jest edukacja pracodawców i pracowników w zakresie możliwości rzucenia nałogu palenia wyrobów tytoniowych i tzw. wyrobów powiązanych. Jest ona realizowana poprzez akcje informacyjno-edukacyjno-profilaktyczne prowadzone w miejscach pracy.

Palenie w pracy wiąże się nie tylko ze zdrowotnymi konsekwencjami dla pracowników, ale także finansowymi dla pracodawców. 

- Najważniejszy nie tylko dla pracownika, ale także dla pracodawcy jest oczywiście zdrowotny aspekt rzucenia palenia, ale z punktu widzenia pracodawcy mówimy tutaj też o pewnej produktywności pracownika czy jego wydajności - mówi gość radiowej Jedynki. - To są kilkuminutowe wyjścia, ale one się kumulują. Jeżeli policzymy w skali roku to mówimy nawet o 20 dniach - dodaje. 

"Nie palę, bo..."

Sławomir Gadomski mówi, że "Nie palę, bo..." to szereg inicjatyw skierowanych głównie do pracowników, ale także do pracodawców. - Ważna jest tutaj współpraca i to, żeby pracodawcy aktywnie włączyli się w tę akcję. To przede wszystkim edukacja pracowników, co zrobić, żeby rzucić palenie oraz pracodawców, jak wspierać pracowników - zaznacza.

Jakie szkody społeczne ponosi otoczenie palaczy w miejscu pracy? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadzą: Karolina Rożej, Piotr Kędziorek

Gość: Sławomir Gadomski (podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia)

Data emisji: 07.01.2020

Godzina emisji: 10.17

kh


Czytaj także

Nowotwór płuca. Palenie papierosów najkrótszą drogą do raka

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2019 19:07
W "Eurece" socjolog medycyny Krzysztof Przewoźniak powiedział dlaczego rzucenie palenia może być trudne, czemu warto polegać na pomocy sepcjalistów i jak nie "złamać się" w trakcie rzucania.
rozwiń zwiń