X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Przed przejazdem zatrzymaj się. Tych kilka chwil może uratować życie

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2020 13:45
Mimo apeli o zachowanie ostrożności, na przejazdach kolejowych, głównie tych niestrzeżonych, raz po raz dochodzi do kolizji, często z ofiarami śmiertelnymi. I to nawet tam, gdzie są światła ostrzegające o zbliżającym się pociągu.
Audio
  • Jak się zachować przy przejeździe przez tory kolejowe (Cztery pory roku/Jedynka)
Przejazd kolejowy. Zdjęcie ilustracyjne
Przejazd kolejowy. Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com / Martyn Jandula

Bo w zderzeniu z rozpędzonym pociągiem ani auto, ani tym bardziej pieszy nie mają żadnych szans. Żeby wyhamować skład jadący z prędkością 100 km/h potrzebuje kilometra. Stąd raz po raz płyną apele o zachowanie szczególnej ostrożności.

Część kierowców ma je za nic. - Jak obserwuję samochody, to często dojeżdżając do przejazdu, kierowcy nawet nie zwalniają - mówi maszynista z 39-letnim stażem. Prawie na każdym przejeździe są zamontowane kamery, które monitorują i zapisują to, co się tam dzieje.

Na każdym strzeżonym i niestrzeżonym przejeździe na słupkach są żółte naklejki, na których jest podany numer telefonu alarmowego i indywidualny numer przejazdu, lokalizujący miejsce. Przedstawiciele kolei przekonują, że pozwalają one szybciej zareagować na wszelkie nieprawidłowości, jakie mogą się zdarzyć, np. nieświecący sygnalizator, albo uszkodzona rogatka. W ekstremalnych warunkach, kiedy auto utknie na torze, kolejarze są w stanie natychmiast powiadomić maszynistę i doprowadzić do zatrzymania pociągu.

Moja Ostrołęka/YouTube

Dla kolejarzy najgorszą sytuacją jest taka, kiedy dwa pociągi jadące w przeciwnych kierunkach znajdą się na tym samym torze. Przy sprawnie działających urządzeniach nie ma możliwości, aby dopuścić do takiego zdarzenia. Pomimo tego, ekstremalne sytuacje są ćwiczone w symulatorach nastawni, aby sprawdzić, jak zareaguje kierujący ruchem.

Posłuchaj całego nagrania, w którym zamieszczono m.in. relację z symulatora nastawni. Można też dowiedzieć się, dlaczego drągi rogatkowe są takie łamliwe, czym jest radiostop oraz w jakich sytuacjach zapory są opuszczane, choć do przyjazdu pociągu pozostało jeszcze dużo czasu.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadzą: Karolina Rożej i Piotr Kędziorek

Materiały reporterskie: Maciej Walecki

Data emisji: 7.01.2020

Godzina emisji: 9.00 - 12.00

ag


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rutery zainstalowane, hotspoty gotowe. Wi-Fi we wszystkich pociągach Pendolino

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2019 14:22
Prezes PKP Intercity Marek Chraniuk poinformował, że jego spółka zakończyła montaż bezprzewodowej łączności Wi-Fi w pociągach Pendolino kursujących po Polsce. Urządzenia zamontowano w sumie w 19 składach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wiele zmian na kolei. PKP PLK podsumowuje program modernizacji

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2019 13:55
18 nowych przystanków kolejowych, powrót pociągów na kilka tras oraz kolejne miasta z dostępem do pociągów. Zarząd PKP Polskich Linii Kolejowych podsumował tegoroczną realizację Krajowego Programu Kolejowego. Od stycznia wyremontowano ponad 1300 kilometrów torów. Wymieniono między innymi ponad 1200 rozjazdów. Powstały nowe wiadukty, mosty i przejazdy.
rozwiń zwiń