Czy jesteśmy w stanie zaplanować swoją karierę zawodową?

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2020 12:17
- Nie da się zaprogramować kariery w dzisiejszych czasach, kiedy rynek pracy, i w ogóle cały świat, rozwija się tak dynamicznie - powiedziała w Programie 1 Polskiego Radia doradczyni zawodowa Olga Kożuchowska.
Audio
  • Ekspert: nie da się zaprogramować kariery (Cztery pory roku/Jedynka)
W wyborze ścieżki zawodowej może nas wesprzeć doradca zawodowy
W wyborze ścieżki zawodowej może nas wesprzeć doradca zawodowyFoto: Dean Drobot/shutterstock.com

Olga Kożuchowska podkreśliła jednocześnie, że możemy się wzmocnić, przygotować do podejmowania różnych życiowych wyborów, do zmieniania ścieżek naszej kariery. 

- Warto wspierać obszary, w których jesteśmy mocni. Te obszary to na przykład cechy naszej osobowości - to, czy lubimy przebywać z ludźmi, czy jesteśmy bardziej skłonni do realizacji naszych indywidualnych celów czy do współpracy, jak sobie radzimy z emocjami i jakich emocji potrzebujemy na co dzień - wymieniła gość radiowej Jedynki.

Ekspert zauważyła, że jest wiele czynników, które mogą być taką podpowiedzią, w czym będziemy dobrzy. - To są zainteresowania, ale nie na zasadzie: lubię śpiewać to zostanę piosenkarką, tylko lubię śpiewać, czyli być może potrzebuję się po prostu wyrażać. W związku z tym będę raczej dokonywać takich wyborów zawodowych, które mi to umożliwią - wytłumaczyła.

Jak zmienić zawód?

Czy po kilkunastu latach w jednej branży możemy się jeszcze przekwalifikować, czy to się nam opłaci? Według Kożuchowskiej zmienić nasze życie możemy w każdej chwili pod warunkiem, że włożymy w to odpowiednio dużo wysiłku i będziemy liczyli się z konsekwencjami. 

- Coraz więcej osób dorosłych, z bogatym doświadczeniem zawodowym, po 40. roku życia, zaczyna nowe studia i zaczyna nową drogę zawodową. Warto ją dodatkowo wesprzeć wolontariatami, praktykami. Poświęcić swój wolny czas, by to się mogło zadziać - zaznaczyła gość radiowej Jedynki.

***

Z sondażu CBOS wynika, że strażak i pielęgniarka są najbardziej poważanymi zawodami. Kolejne miejsca w rankingu prestiżu zawodów zajęli: robotnik wykwalifikowany, górnik i profesor uniwersytetu. Najmniejszym uznaniem społecznym cieszy się działacz partii politycznej. W audycji zapytaliśmy, kto zasługuje na poważanie i szacunek.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadzą: Agnieszka Kunikowska i Daniel Wydrych

Gość: Olga Kożuchowska (doradczyni zawodowa z Biura Karier Uniwersytetu SWPS)

Data emisji: 8.01.2020

Godzina emisji: 9.00 - 12.00

kk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak