"Prasowanie" obrazów. Jak naprawia się zabytki?

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2020 12:35
Jak utrzymać zabytki, by kolejne pokolenia mogły je podziwiać? Jak wygląda pracownia konserwatorska? By poszukać odpowiedzi na te pytania dziennikarka Małgorzata Głogowska odwiedziła Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie.
Audio
  • "Prasowanie" obrazów. Jak naprawia się zabytki? (Cztery pory roku/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: marcovarro/shutterstock.com

W Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie można podejrzeć narzędzia używane przez konserwatorów do badań i prac konserwatorskich. Mimo iż są one używane na co dzień, wyeksponowane są w gablotach ponieważ stanowią część Galerii Magazynowej, którą przez szybę mogą oglądać zwiedzający Wilanów.

Żelazka, binokulary i lupy

Jak wskazała Anna Guzowska, kierownik Pracowni Konserwacji Malarstwa, jednym z ciekawszych i budzących największe zainteresowanie "eksponatów" jest malutkie żelazko, nazywane kauterem.

- Temperaturę można w nim regulować co do jednego stopnia - jeśli chcemy mieć 47 stopni, to tyle na końcówce tego żelazka mieć będziemy. Używamy go na przykład do przyklejania - jeżeli w obrazie jest podniesiona jakaś łuska, podpuszczamy odpowiedni klej termoplastyczny, następnie - przez specjalną folię, tak, aby nic się nie przykleiło - dotykamy żelazkiem i prasujemy. Do poprawionego fragmentu przykładamy później kawałek marmuru i czekamy aż wszystko ostygnie - wyjaśniła.

Do badań nad zabytkami przydają się zakładane na głowę binokulary, podręczne lupy, a także specjalne mikroskopy. Te ostatnie mają wyciągane ramiona, by można było nimi "podjechać" nad dzieło. Mają także wmontowane kamery, które pozwalają na prowadzenie dokumentacji fotograficznej. A co jeszcze wykorzystują konserwatorzy w swojej pracy?

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadzą: Agnieszka Kunikowska i Roman Czejarek

Materiał reporterski: Małgorzata Głogowska

Data emisji: 9.01.2020

Godzina emisji: 9.00 - 12.00

kk

Czytaj także

Królewski Ogród Światła przy pałacu w Wilanowie. "Największy ogród różany na świecie"

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2020 12:36
W tym roku już po raz siódmy można oglądać wystawę Królewski Ogród Światła przy pałacu w Wilanowie. Jedną z tegorocznych niespodzianek jest zupełnie nowa część wystawy - Ogród Różany.
rozwiń zwiń