Zawiłości segregacji śmieci. Co zrobić z plastikową butelką po oleju?

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2020 12:47
Nowe zasady odzyskiwania i recyklingu odpadów, choć już jakiś czas obowiązują, ciągle budzą wiele wątpliwości. Niby wiadomo, że śmieci powinniśmy dzielić na cztery główne frakcje oraz odpady zmieszane, a każdą wyrzucać do pojemnika w innym kolorze. Ale im więcej pojemników, tym więcej wątpliwości, co, gdzie wyrzucać. W Programie 1 Polskiego Radia radzimy, jak segregować odpadki.
Audio
  • Jak właściwie segregować śmieci? (Cztery pory roku/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: photka/shutterstock

Jak segregować odpady? Jeśli ktoś ma wątpliwości może skorzystać z wyszukiwarki.

>>> Sprawdź co do jakiego pojemnika wyrzucić <<<

Kolory pojemników na odpadki

Kiedy zagłębiamy się w szczegóły, nachodzą nas wątpliwości. Gdzie wyrzucić torebkę z herbatą? Do zmieszanych, do bio, czy do pojemnika na papier? - To zależy - mówi Aneta Stawicka z firmy zajmującej się przeróbką odpadów. Same, czyste fusy nadają się do pojemnika bio, a torebka z fusami? Wyjaśnia, że jeśli torebka jest z papieru, to taką torebkę z fusami wyrzucamy ją do odpadów bio, ale jeśli torebka ma domieszkę tworzyw sztucznych, co ponoć można wyczuć palcami, to powinna trafić do zmieszanych. NIE wyrzucamy do takiego pojemnika zużytych chusteczek higienicznych, ręczników papierowych, ani pieluch.

Odpady papierowe

Zgodnie z powiedzeniem"bądź fantastik, zgniataj plastik" butelki plastikowe przed wrzuceniem do pojemnika na odpady plastikowe dobrze zgnieść. Butelka nie musi być z zakrętką. - Te zakrętki często są zbierane na różne akcje charytatywne - mówi gość "Czterech pór roku". Do takiego pojemnika wyrzucamy też różne wielomateriałowe opakowania, typu karton po mleku lub sokach. Też zgnieciony. To również pojemnik na puszki aluminiowe (np. po piwie), jak również stalowe (np. po konserwach). Z tym, że zawartość puszek należy usunąć, choć nie warto ich myć. Tak, jak nie trzeba myć pojemników po śmietanie, serkach, czy jogurtach.

Odpady plastikowe i metalowe

Do pojemnika na odpady szklane wyrzucać się powinno tylko szkło opakowaniowe, a więc butelki i słoiki (zakrętki do pojemnika na plastik i metale). Nie trzeba samemu zdejmować metalowych obwódek na butelkach. - Tu również wyrzucamy buteleczki po perfumach - radzi Aneta Stawicka. Przestrzega, że buteleczki po lekarstwach, jak też blistry po pastylkach wyrzucamy do odpadów zmieszanych. Niewykorzystane lekarstwa można oddać w aptece. Zbite szkło okienne, szklanki lub talerze trzeba wyrzucić do odpadów zmieszanych.

Odpady szklane

Do pojemników na odpady bio wyrzucamy pozostałości roślinne, uschnięte kwiaty, czy resztki warzyw, np. obierki po ziemniakach. Generalna zasada mówi, że NIE wyrzucamy resztek potraw zwierzęcych, typu ości, kości, skóry, resztki ryb czy mięsa. Można za to wyrzucić skorupki po jajkach. Odpadów nie należy wyrzucać w torebkach plastikowych. Najlepiej luzem lub mogą być w niezadrukowanych terbach papierowych.

Odpady bio

Wszystko, co nie nadaje się do wymienionych wyżej pojemników powinno trafić do odpadów zmieszanych. Do żadnego pojemnika nie należy wyrzucać zużytych baterii, żarówek, akumulatorów, gruzu, zepsutych sprzętów AGD. Te można oddać w Punktach Selektywnej Zbiórki Odpadów, które powinny być na terenie każdej gminy.

Odpady zmieszane
 

A jeśli nie wiesz, gdzie wyrzucić butelkę po oleju, skorzystaj z wyszukiwarki na początku artykułu.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadzą: Agnieszka Kunikowska i Roman Czejarek

Gość: Aneta Stawicka (firma Rekopol zajmująca się odzyskiwaniem odpadów)

Data emisji: 9.01.2020

Godzina emisji: 9.00 - 10.00

ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ministerstwo Środowiska chce zachęcać do segregacji odpadów. Rusza kampania edukacyjna

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2019 13:30
Minister środowiska Henryk Kowalczyl zainaugurował kampanię informacyjno-edukacyjną pod hasłem "Piątka za segregację". Ma ona zwiększać świadomość Polaków dot. tego, czym jest segregacja odpadów i jak należy ją prawidłowo przeprowadzać.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pracownicy śmieciarek będą fotografować nasze odpady

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2019 23:08
Pracownicy firm odbierających odpady będą wykonywać zdjęcia naszym śmieciom. Oczywiście w przypadku, gdy zauważą, że ich nie segregujemy. A jak uda się udokumentować naszą winę, wtedy za odbiór odpadów zapłacimy kilka razy więcej!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sondaż: akceptujemy opakowania zwrotne, ale mamy problemy z segregacją

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2019 12:22
84 proc. Polaków chętnie skorzystałoby z produktów w opakowaniach zwrotnych, gdyby były one dostępne - wynika z sondażu ARC Rynek i Opinia. Segregacja odpadów przysparza kłopotów m.in. dlatego, że nie zawsze wiadomo, jak zmieścić w mieszkaniu pięć pojemników - podkreślono.
rozwiń zwiń