X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Trutki w padlinie. Kto próbuje zabijać bieliki i inne ptaki?

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2020 14:14
Orzeł bielik, myszołów i jastrząb to tylko niektóre gatunki ptaków, które natrafiają na trutki znajdujące się w padlinie. - Najczęściej są to substancje używane także do trucia szczurów czy myszy - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Monika Klimowicz z Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków. Zdarza się, że ptaki są trute celowo.
Audio
  • Zagrożenie dla bielika i innych ptaków (Jedynka/ Cztery Pory Roku)
Orzeł bielik jest ptakiem chronionym
Orzeł bielik jest ptakiem chronionymFoto: pixabay.com

Bielik to największy ptak drapieżny występujący w Polsce. Jego rozpiętość skrzydeł sięga nawet 240 centymetrów. Jest ptakiem chronionym i jednocześnie zagrożonym wyginięciem m.in. z powodu utraty siedlisk. Jego populacja uległa załamaniu także w wyniku chemizacji rolnictwa. Swoje zrobiło również wyniszczanie go przez człowieka.

- Jak wszystkie ptaki drapieżne i większość dużych drapieżników, był bardzo mocno przetrzebiony przez polowania. Traktowano go jako konkurenta. Sytuacja jest znana od wielu lat. Tak samo jest z wilkiem czy orłem przednim. To doprowadziło polską populację bielika właściwie na skraj wyginięcia (…). Zdecydowanie kluczowym wydarzeniem w historii ochrony bielika było wprowadzenie ochrony strefowej - twierdzi Bartosz Smyk ze Śląskiego Towarzystwa Ornitologicznego.

Trutki na ptaki drapieżne

W ostatnim czasie dla bielika i pozostałych ptaków drapieżnych pojawiło się kolejne zagrożenie. Na polach uprawnych wykładanych jest coraz więcej trutek przeznaczonych m.in. dla lisów. Jednakże padlina nafaszerowana trucizną, jest atrakcyjnym pokarmem także dla dużych drapieżników. Zdarza się, że trutki wykładane są również w celu otrucia ptaków.

- Najczęściej trute są ptaki szponiaste. Są nielubiane przez ludzi. Bardzo wiele osób uważa, że ptaki szponiaste, np. bieliki przetrzebiają populacje ryb w stawach. Najczęściej bieliki, myszołowy czy jastrzębie padają ofiarą zatrutego mięsa bądź znalezionych zatrutych gryzoni. W zeszłym roku taka sytuacja miała miejsce z sokołami w Lublinie. Zostały otrute celowo, prawdopodobnie przez hodowców gołębi - opowiada Monika Klimowicz z Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków.

We Wrocławiu uratowali samicę bielika

Większość takich sytuacji kończy się śmiercią ptaków. Na szczęście zdarzają się również pozytywne wyjątki. M.in. pod koniec poprzedniego roku studenci weterynarii z Wrocławia uratowali samicę bielika.

- Bielik wyglądał na całkowicie sparaliżowanego, leżał na ziemi, ciężko oddychał i miał zaciśnięte szpony. Trudno opisać słowami, co czuje się w takiej chwili - mówi Urszula Ziniewicz, studentka III roku weterynarii na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu.

Wrocławscy studenci spędzili kilkanaście dni na leczeniu chorego bielika, który trafił do Ośrodka Leczenia Dzikich Zwierząt po tym, jak zjadł zatrute mięso. Po zakończeniu leczenia, studenci wypuścili zdrowego ptaka na wolność.

Jak wygląda odbudowa populacji bielika w Polsce? Co zgodnie z prawem grozi za celowe trucie zwierząt? Co przeżywali studenci po uratowaniu samicy bielika?

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadzą: Agnieszka Kunikowska i Roman Czejarek

Goście: Monika Klimowicz (Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków), Bartosz Smyk (Śląskie Towarzystwa Ornitologiczne), Urszula Ziniewicz (studentka weterynarii na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu)

Data emisji: 9.01.2020

Godzina emisji: 11.14

DS

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Prasowanie" obrazów. Jak naprawia się zabytki?

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2020 12:35
Jak utrzymać zabytki, by kolejne pokolenia mogły je podziwiać? Jak wygląda pracownia konserwatorska? By poszukać odpowiedzi na te pytania dziennikarka Małgorzata Głogowska odwiedziła Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Królewski Ogród Światła przy pałacu w Wilanowie. "Największy ogród różany na świecie"

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2020 12:36
W tym roku już po raz siódmy można oglądać wystawę Królewski Ogród Światła przy pałacu w Wilanowie. Jedną z tegorocznych niespodzianek jest zupełnie nowa część wystawy - Ogród Różany.
rozwiń zwiń