Czy każdy objaw choroby musi oznaczać nowotwór?

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2020 13:05
Niewiedza bywa zabójcza. Jesteśmy skłonni ufać niesprawdzonym metodom, byle uniknąć wizyty u specjalisty. Najnowsze badania potwierdzają, że większość z nas, niemal 90 procent, informacje na temat zdrowia czerpie z internetu. Czy piwo i żurawina  rzeczywiście oczyszczają nerki? Czy kawa wypłukuje niezbędne składniki odżywcze? O mitach medycznych opowiedział pediatra, dr Łukasz Durajski. 
Audio
  • Internet nie zastąpi wizyty u specjalisty! (Cztery pory roku/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: shutterstock.com/BlurryMe

Gość audycji w swojej książce "Co na to lekarz? Mity przenoszone drogą szeptaną" rozprawia się z wieloma medycznymi mitami. Przykładem mogą być leki przeciwbólowe i jak one na nas działają. - Z bólem jest większy kłopot. Musimy sobie zdawać sprawę z tego, że każdy ból oznacza to samo. Nam się wydaje, że jak boli ręka, to może być to kwestia urazu albo przeciążenia. W momencie, gdy udajemy się do lekarza mamy świadomość, ile tych przyczyn może być i ile my możemy wykluczyć. Jednocześnie biorąc leki przeciwbólowe niwelujemy sam objaw - wyjaśnia dr Łukasz Durajski. 

Czy każdy objaw choroby musi od razu oznaczać nowotwór? - Nawet jeżeli mamy gorączkę czy ból głowy to też jest objaw nowotworu, więc jasnym jest, że on się będzie pojawiał - dodaje pediatra. 

Najczęściej pojawiający się mit

Trzech na czterech Polaków kupuje suplementy diety, a co drugi spożywa takie specyfiki codziennie. Dr Łukasz Durajski przestrzega przed ich zażywaniem oraz tłumaczy, że suplement nie powinien stanowić głównego elementu zbilansowanej diety. - Nie kupujmy suplementów diety w ogóle. Zjedzmy jedną ćwiartkę żółtej papryki, która zawiera tyle witaminy C co cztery cytryny i to jest naprawdę wystarczające - mówi. 

Kawa nie wypłukuje magnezu 

Okazuje się, że kawa nie wypłukuje magnezu z organizmu, a wręcz przeciwnie, jest dobrym suplementem do jego uzupełnienia. - Chciałem zwrócić uwagę, że kawa musi być wysokiej jakości, świeżo zmielona. (...) Dobra, włoska kawa, która jest rzetelnie zrobiona w rzeczywistości zawiera 7 mg magnezu, więc absolutnie nie trzeba pijąc kawę zażywać kolejnych porcji magnezu - gwarantuje gość audycji.  

Czy piwo i żurawina  rzeczywiście oczyszczają nerki? Czy złoto pomaga na jęczmień? Dlaczego dziecko musi spać bez poduszki? 

***

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadzą: Marzena Kawa Roman Czejarek 

Gość: dr Łukasz Durajski (lekarz pediatra, autor bloga "Doktorek Radzi") 

Data emisji: 13.01.2020

Godzina emisji: 11.13

ans 


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Suplementy diety - czy warto je stosować?

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2017 12:23
- Suplement diety jest preparatem mającym uzupełnić naszą dietę o składniki, których w diecie jest za mało. Są to elementy takie jak witaminy, minerały, błonnik czy aminokwasy produkowane w kapsułkach z wyglądu bardzo przypominające leki - wyjaśniała prof. Iwona Wawer z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Leczenie online, czyli leczenie na odległość

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2019 13:34
Kiedy zaczynamy odczuwać niepokojące dolegliwości, pierwsze co robimy, to zaczynamy identyfikować je z tym, co podaje internet. Wtedy dzieje się tak, że bóle migrenowe mogą urastać w naszych oczach do rangi guza mózgu, a my - bezgranicznie ufni forom internetowym, możemy padać ofiarą marketingowej manipulacji. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

II Kongres Komunikacji w Ochronie Zdrowia. Dlaczego lekarz musi wysłuchać pacjenta?

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2019 19:49
W "Czterech porach roku" o II Kongresie Komunikacji w Ochronie Zdrowia w Łodzi, jego założeniach oraz o tym, dlaczego w leczeniu tak ważna jest dokładnie przeprowadzona przez lekarza rozmowa z pacjentem.
rozwiń zwiń