Diety cud - pomagają czy szkodzą?

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2020 11:05
Tempo życia powoduje, że zamiast codziennie poświęcić kilkadziesiąt minut na ruch i aktywność fizyczną w celu zachowania właściwej figury i zdrowia, wolimy sięgnąć po diety-cud, które - jak zachwalają ich zwolennicy - szybko pozwolą na redukcję wagi i zrzucenie zbędnych kilogramów. Czy takie diety są rzeczywiście zdrowe i skuteczne?
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay

W internecie mnóstwo jest stron, na których polecane są dity, mające pomóc w zachowaniu właściwej linii i polepszenia zdrowia. Są więc diety eliminujące z jadłospisu tłuszcze zwierzęce, bądź węglowodany, albo cukier lub białko. Jak się nie pogubić w tych "poradach"? 

Czy takie ekstremalne diety pomagają czy wręcz szkodzą? Co powinno znaleźć się na takim zdrowym talerzu i na czym polega piramida żywnościowa? Czy podwyżka cen napojów gazowanych z zawartością cukru ograniczy jego spożycie i zwolni tempo tycia dzieci? Gościem będzie Marta Pawłowska, dietetyk, propagator zdrowego stylu życia z Instytutu Żywności i Żywienia.


Piramida żywnościowa Piramida żywnościowa

Od tygodnia obowiązują e-recepty. Jak pacjenci przyjmują tę formę i jakie niesie dla nich  trudności? Czy lekarze i farmaceuci już się nauczyli? Czy jedna e-recepta może być realizowana w kilku aptekach? Wszystko o e-receptach powie nasz reporter na tropie.

Jak zwykle w środę Małgorzata Tułowiecka i jej "Poradnik językowy".

***

Do słuchania "Czterech pór roku" w środę (15.01) w godzinach 9.00 - 12.-- zapraszają Sława Bieńczycka i Grzegorz Frątczak.

ag

Zobacz więcej na temat: dieta jedzenie e-recepty

Czytaj także

Postanowienia noworoczne. Czy to już tradycja?

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2019 13:42
Zakończenie roku jest czasem na podsumowania. Zastanawiamy się co nam się udało dokonać w mijającym roku i tym samym zaczynamy tworzyć plan na kolejny. Dlaczego coś sobie postanawiamy? Co najczęściej ląduje na liście życzeń? Gościem audycji "Cztery pory roku" była Monika Gabriela Sójka, psycholog. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Cukier w płynie". Tragiczne konsekwencje picia napojów słodzonych cukrem

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2020 09:45
W Polsce blisko 1,4 tys. zgonów rocznie to konsekwencja nadmiernego spożycia napojów słodzonych cukrem - przekonuje Ministerstwo Zdrowia. By z tym walczyć, w resorcie powstał projekt ustawy o opłatach zdrowotnych. 
rozwiń zwiń