X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Sortowanie śmieci opłaca się. Wszystkim!

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2020 13:55
Butelki i słoiki, po usunięciu etykiet i zakrętek mogą zostać przetworzone w 90 procentach. Papier odzyskany w jednej tylko sortowni zapobiega wycięciu kilkuset tysięcy drzew. Jedynie śmieci zmieszane są wykorzystywane w 15 procentach. Sortowanie nie zabiera wiele czasu, a korzyści zarówno dla mieszkańców, jaki i środowiska są ogromne.
Audio
  • Warto sortować śmieci (Cztery pory roku/Jedynka)
Sortownia śmieci
Sortownia śmieciFoto: SGr/shutterstock

W Programie 1 Polskiego Radia obalamy też mity w sprawie posegregowanych śmieci. Często mieszkańcy skarżą się, że skrupulatnie segregują śmieci, a potem przyjeżdża śmieciarka i wszystkie frakcje trafiają do jednego kontenera. Pracownicy firm wywożących śmieci takie opowieści traktują jak bajki miejskie. - Żeby obalić ten mit w poszczególnych dniach są odbierane poszczególne frakcje - zapewniają.


Kolory pojemników na odpadki
Kolory pojemników na odpadki

W odbiór śmieci została wprzęgnięta nowoczesna technika. Każdy pojemnik został wyposażony w chip, a śmieciarka w GPS. Kiedy pojemnik trafia do śmieciarki jest ważony, a po opróżnieniu jest powtórnie ważony. Zaś system notuje, z jakiej posesji śmiecie zostały odebrane. - Miasto ma więc dokładne informacje ile i jakiej frakcji śmieci zostało odebrane, tyle to a tyle butelek, tyle papieru, a tyle śmieci zmieszanych. Dzięki temu miasto wie, czy na danej nieruchomości sortowane są śmieci. Jeśli tak się nie dzieje może nałożyć na cały budynek karne opłaty za niesegregowanie odpadów - mówi pracownik jednej z sortowni. Czasami przyjeżdżają śmieciarki dwukomorowe i mogą odbierać dwie frakcje. Do jednej trafia np. szkło, a do drugiej plastik.

>>> Dowiedz się, jak właściwie sortować śmieci <<<

Wstępnie posegregowane śmieci śmieciarka zawozi do sortowni, gdzie są doczyszczane. W kontenerze na plastik są kartony, butelki PET, opakowania, czy puszki i to wszystko trzeba rozdzielić. Papieru też są różne rodzaje - papier gazetowy, tektura, czy papier biały. Cała segregacja odbywa się automatycznie i dopiero na końcu w kabinach jakości człowiek sprawdza, czy wszystko zostało właściwie posegregowane.

W audycji mówimy również, co zrobić ze starą choinką.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadzą: Marzena KawaRoman Czejarek 

Materiały reporterski: Małgorzata Głogowska, Paulina Waleszczak (Radio Wrocław)

Data emisji: 10.01.2020

Godzina emisji: 9.00 - 12.00

ag


 


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Świadomość ekologiczna Polaków zmienia się"

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2018 14:29
- Coraz częściej rozumiemy, że zdrowe środowisko dla nas wszystkich jest bardzo ważne - powiedział w radiowej Jedynce Sławomir Brzózek z Fundacji "Nasza Ziemia".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pracownicy śmieciarek będą fotografować nasze odpady

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2019 23:08
Pracownicy firm odbierających odpady będą wykonywać zdjęcia naszym śmieciom. Oczywiście w przypadku, gdy zauważą, że ich nie segregujemy. A jak uda się udokumentować naszą winę, wtedy za odbiór odpadów zapłacimy kilka razy więcej!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zawiłości segregacji śmieci. Co zrobić z plastikową butelką po oleju?

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2020 12:47
Nowe zasady odzyskiwania i recyklingu odpadów, choć już jakiś czas obowiązują, ciągle budzą wiele wątpliwości. Niby wiadomo, że śmieci powinniśmy dzielić na cztery główne frakcje oraz odpady zmieszane, a każdą wyrzucać do pojemnika w innym kolorze. Ale im więcej pojemników, tym więcej wątpliwości, co, gdzie wyrzucać. W Programie 1 Polskiego Radia radzimy, jak segregować odpadki.
rozwiń zwiń