Wystąpienia publiczne. Jak pokonać nieśmiałość?

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2020 13:12
- Żyjemy w czasach, w których oczekuje się od nas śmiałości komunikacyjnej. Tego, że się otworzymy, że będziemy rozmawiać, że będziemy chętnie występować publicznie - zauważył w Programie 1 Polskiego Radia ekspert Jędrzej Dudkiewicz.
Audio
  • Wystąpienia publiczne. Jak pokonać nieśmiałość? (Cztery pory roku/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: fizkes/shutterstock

A co mamy zrobić, jeśli tej śmiałości nam brakuje? Jak przekonuje Jędrzej Dudkiewicz, nad naszą nieśmiałością powinniśmy popracować, żeby żyło nam się lepiej i łatwiej. Nie chodzi o to, by od razu rzucić się na głęboką wodę, wskoczyć na scenę i udawać gwiazdę rocka.

- Pierwszy krok to uwierzenie w siebie - podkreślił. Jak zbudować wiarę w siebie? - Terapia, Autoterapia. Wspomaganie zewnętrzne. Żyjemy w takich czasach, że to żaden wstyd - zaznaczył trener Akademii Telewizyjnej.

Wszystkie kamery na nas

Jak sami, w domu, możemy próbować przełamać naszą nieśmiałość przed występami publicznymi? Najłatwiej włączyć w naszym smartfonie nagrywanie i zacząć kręcić filmiki, w których będziemy grali główną rolę. 

Później te nagrania możemy pokazać życzliwej osobie i poprosić ją o ocenę wystąpienia. - Namawiam jednak na konfrontację z osobą, która się na tym zna. Wszystkie informacje, jakie dostaniemy od takiej osoby są obudowane wiedzą - wskazała ekspert Centrum Edukacji Medialnej Polskiego Radia Urszula Kuleta.

- Mamy tendencję do postrzegania siebie zero-jedynkowo. Nagrywamy, oglądamy, mówimy: beznadzieja i kasujemy. Nikt z widzów czy słuchaczy w ten sposób nas nie ocenia - wyjaśnił Dudkiewicz. - Na widowni zasiadają tacy sami ludzie, jak my, którzy chcą się spotkać z prawdziwym człowiekiem a nie dostać wykład noblowski - dodał.

Czy trema i nieśmiałość to to samo? Czy wyobrażanie sobie, że publiczność, która siedzi przed nami jest naga pomaga?

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadzą: Sława Bieńczycka i Grzegorz Frątczak

Goście: Urszula Kuleta (logopeda medialny, trener wystąpień publicznych, ekspert Centrum Edukacji Medialnej Polskiego Radia) i Jędrzej Dudkiewicz (dziennikarz, prezenter, trener Akademii Telewizyjnej) 

Data emisji: 14.01.2020

Godzina emisji: 9.00 - 12.00

kk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak