Za co narciarz może zostać ukarany na stoku?

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2020 15:45
Za przekroczenie prędkości na stoku można dostać pouczenie, a nawet otrzymać mandat. Policjanci w całym kraju mają za zadanie nie tylko kontrolować ruch. Udzielają także instrukcji uczestnikom, o tym jak należy się zachować się na stoku, żeby nikomu nie stała się krzywda. 
Audio
  • Bezpieczeństwo w górach. (Cztery pory roku/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Alexander Rochau/Shutterstock.com

- Wielu policjantów rozdaje tzw. "Dekalog", gdzie omawiane są podstawowe zasady bezpieczeństwa, jak omijać innych uczestników, jak wyprzedzać i zachowywać się na stoku, żeby być bezpiecznym dla siebie i dla innych - wyjaśnił podinspektor. - Przy tej okazji warto wspomnieć, że będąc na stoku możemy popełnić dwa wykroczenia. Pierwsze to jazda w stanie nietrzeźwości, co jest karane jako wykroczenie, a także mając pod opieką osobę do lat 16 musimy być świadomi, że ta osoba powinna mieć kask - mówił w "Czterech porach roku" podinspektor Adam Strzebińczyk z Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach. 

"Kręci mnie bezpieczeństwo na stoku" 

Jak bezpiecznie wypocząć w tracie ferii zimowych? Komenda Głowna Policji po raz czwarty zorganizowała ogólnopolską akcję informacyjno-edukacyjną pn. "Kręci mnie bezpieczeństwo na stoku". Celem przedsięwzięcia jest zapewnienie bezpieczeństwa osób wypoczywających w górach i korzystających ze zorganizowanych terenów narciarskich.  - Jest to akcja, w której prowadzone są różnego rodzaju działania, przede wszystkim profilaktyczne dotyczące dzieci młodzieży i wypoczywających na stokach narciarskich. W ramach tych działań mamy m.in. konkurs na zilustrowanie Dekalogu Reguł Międzynarodowej Federacji Narciarskiej pod tytułem "Stok nie jest dla bałwanów"- powiedział Adam Strzebińczyk. 

Jak dobrze przygotować się na warunki panujące zimą?

Jacek Będkowski, organizator szkoleń w zakresie bezpieczeństwa w górach i zagrożeń lawinowych przestrzegał, że warunki w górach mogą pogorszyć się z minuty na minutę. Warto więc mieć przy sobie zapasową odzież, która pozwoli zabezpieczyć się przed wychłodzeniem.

 Przygotujmy się na to, że temperatura spadnie, że wiatr będzie wiał i będą duże opady atmosferyczne. Nawet jeżeli wychodzimy i jest piękna pogoda to nie szkodzi, że zabierzemy dodatkowe ubrania - zaznaczył. 

źródło: KWP Olsztyn/Youtube

Weź czekoladę w góry! To pobudzi organizm

- Nasz organizm to jest takie jedyne źródło ciepła w górach w zimie, wiec my musimy cały dzień dostarczać mu paliwa, żeby ten nasz piecyk działał. A tutaj główną rolę odgrywa cukier - powiedział Jacek Będkowski. - Istotnym jest, że w sytuacji, gdy nam trochę zabraknie siły to te "słodkie" może nas pobudzić. Termos z ciepłym napojem też się przyda, ale ważne żeby on był w pełni osłodzony - informował ekspert. 

Nie wiemy dokąd zmierzamy? 

Udając się w góry i przemierzając nieznane dotąd szlaki turystyczne, należy wcześniej przygotować plan działania, który zapewni nie tyle bezpieczeństwo, co bezpieczny powrót do kwatery bądź schroniska. - Musimy pamiętać, że w zimie słońce zachodzi dużo wcześniej, ten dzień jest krótszy i będziemy mieli mniej czasu, żeby pokonać trasę. Usiądźmy tydzień wcześniej z mapą, z komputerem, przewodnikiem i popatrzmy co chcemy zrobić. Zwróćmy uwagę na letnie czasy przejścia i będziemy wtedy wiedzieć, czy realnie jesteśmy w stanie zrealizować plan - dodał Jacek Będkowski.   

***

Tytuł audycji: Cztery Pory Roku

Prowadzą: Sława BieńczyckaRoman Czejarek 

Goście: podinsp. Adam Strzebińczyk (Wydział Prewencji KWP w Katowicach), Jacek Będkowski (organizator szkoleń w zakresie bezpieczeństwa w górach) 

Data emisji: 17.01.2020 r. 

Godzina emisji: 9.17

ans 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Bezpieczeństwo podczas ferii. Na co należy uważać i o czym pamiętać?

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2020 11:54
W województwach śląskim, pomorskim, podkarpackim, łódzkim i lubelskim rozpoczęły się dwutygodniowe ferie zimowe. Setki polskich rodzin spędzą ten czas w górach i na stokach narciarskich. W czasie przebywania w górach zimą należy pamiętać o zasadach bezpieczeństwa.
rozwiń zwiń