Piękny uśmiech? Podpowiadamy jak myć zęby

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2020 13:04
Każdy z nas pragnie mieć ładny uśmiech. Żeby móc się nim pochwalić, trzeba jednak najpierw zadbać o zęby. - Należy je myć dokładnie i co najmniej dwa razy dziennie - radzi higienistka dentystyczna. A jaką szczoteczką warto wybrać, żeby nasze zęby były jeszcze bardziej białe?
Audio
Na higienę zębów składa się wiele czynników
Na higienę zębów składa się wiele czynnikówFoto: pixabay

Dentyści są zgodni, że obecnie najlepsze są szczoteczki soniczne.

- Posiadają przede wszystkim bardzo dużą liczbę ruchów myjących. Są to ruchy wymiatające, polecane przez stomatologów jako te nieco bardziej skuteczne - mówi Krzysztof Gałka, ekspert nowych technologii.

Szczoteczki soniczne posiadają włosie poruszane falą dźwiękową, co delikatnie prowadzi je po zębach. Jeżeli zbyt mocno przyciskamy szczoteczkę do zębów, przestaje ona pracować i wówczas występuje mniejsze zagrożenie, że szczoteczka podrażni nam dziąsła.

Źródło: Anita Walczak / Youtube

Ważne nie tylko szczotkowanie

Katarzyna Kowalska, higienistka dentystyczna przyznaje, że dokładne szczotkowanie pozwala usunąć większość płytki nazębnej, resztki pokarmowe i miękkie naloty. Ale warto również pamiętać o nici dentystycznej.

- Nitka dentystyczna jest bardzo skuteczna w oczyszczeniu powierzchni stycznych zębów i przestrzeni międzyzębowych. Proszę sobie wyobrazić, że nie nitkując zębów, pozostawiamy 30 proc. powierzchni nieoczyszczonej. To tak jakbyśmy myli się tylko w 70 proc., a resztę ciała pozostawili brudną - mówi Katarzyna Kowalska.

Jaka metoda mycia zębów jest najskuteczniejsza? Czy któryś ze składników pasty może być rakotwórczy? Czym tradycyjna szczoteczka elektryczna różni się od sonicznej?

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadzą: Grzegorz Frątczak i Agnieszka Kunikowska

Reporter: Maciej Oswald

Goście: Katarzyna Kowalska (higienistka dentystyczna), Krzysztof Gałka (ekspert nowych technologii)

Data emisji: 16.01.2020

Godzina emisji: 10.48

DS

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Epidemia próchnicy u dzieci. Alarmujące dane

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2019 20:00
Analizy Ministerstwa Zdrowia od lat wskazują na alarmująco zły stan uzębienia dzieci w wieku przedszkolnym w Polsce - statystyki wskazują, że nawet 80 proc. 3-latków ma próchnicę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Siedzący tryb życia jako czwarta przyczyna zgonów na świecie

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2019 13:30
Wiele godzin za biurkiem lub w samochodzie sprowadza na nas poważne problemy zdrowotne. Siedzący tryb życia określany jest przez WHO (Światową Organizację Zdrowia) jako czwarta przyczyna zgonów na świecie. Jakie są pierwsze niepokojące objawy będące konsekwencją siedzącej pracy?   
rozwiń zwiń