Jakie będą konsekwencje decyzji księcia Harrego i księżnej Meghan?

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2020 15:39
Brytyjski książę Harry i księżna Meghan nie będą używać tytułów Ich Królewskich Wysokości i nie będą formalnie reprezentować królowej ani otrzymywać środków publicznych na pełnienie obowiązków członków rodziny królewskiej - poinformował w sobotę Pałac Buckingham. Postanowienia te mają wejść w życie wiosną tego roku.
Audio
  • Jakie będą konsekwencje decyzji księcia Harrego i księżnej Meghan? (Cztery pory roku/Jedynka)
księżna Meghan, książe Harry
księżna Meghan, książe Harry Foto: PAP/Daniel Leal-Olivas

Para książęca zadeklarowała, że zamierza zwrócić fundusze wydane z budżetu państwa na renowację posiadłości Frogmore Cottage - ok. 2,4 miliona funtów - która pozostanie ich rezydencją w czasie pobytu w Wielkiej Brytanii. "Po wielu miesiącach rozmów i niedawnych dyskusji cieszę się, że wspólnie znaleźliśmy konstruktywną i pomocną drogę dla mojego wnuka i jego rodziny. Harry, Meghan i Archie zawsze będą bardzo kochanymi członkami mojej rodziny. Zdaję sobie sprawę z wyzwań, których doświadczyli w wyniku bycia pod intensywną obserwacją w ciągu ostatnich dwóch lat i popieram ich pragnienie bardziej niezależnego życia" - napisała w wydanym oświadczeniu królowa Elżbieta II.

- W pewnym sensie książę i księżna odłączają się od funkcji publicznych, które są związane z rodziną królewską, ale nie ma to wpływu na sukcesję. Książe Harry nadal jest szóstym w kolejce do tronu - zaznaczył dr Wojciech Lewandowski z Grupy Brytyjskich Studiów Społeczno – Politycznych "Britannia" Uniwersytetu Warszawskiego. 

Jak będzie wyglądało życie królewskiej pary? 

Zarówno księżna Meghan jak i książę Harry zdradzili, że chcą mieć nowy model pracy oraz wrócić do swoich profesji i spełniać się w swoich zawodach. - Myślę, że książę Harry będzie miał większy problem, jeżeli chodzi o problem do zawodu, bo on jest wojskowym. Był aktywnym żołnierzem. Meghan Markle była aktorką i to całkiem dobrą, bo grała w bardzo popularnych serialach. Jak to dokładnie będzie wyglądać nikt nie jest do końca pewien - mówi dr Wojciech Lewandowski. 

Podziękowanie od Królowej Elżbiety

Monarchini podziękowała Harry'emu i Meghan za pełną poświęcenia pracę w kraju, we Wspólnocie Narodów oraz poza nią i w imieniu całej rodziny wyraziła nadzieję, że osiągnięte porozumienie pozwoli im "rozpocząć budowę szczęśliwego i spokojnego nowego życia". Wyraziła też dumę z tego, "jak szybko Meghan stała się jednym z członków rodziny".
"Jak uzgodniono w tym nowym porozumieniu, rozumieją oni, że są zobowiązani do wycofania się z obowiązków królewskich, w tym z udziału w oficjalnych wydarzeniach wojskowych. Nie będą oni już otrzymywać środków publicznych na pełnienie królewskich obowiązków" - głosi oświadczenie.
Wyjaśniono w nim, że książę i księżna Sussex dalej mogą utrzymywać prywatne patronaty nad różnymi organizacjami i stowarzyszeniami, a chociaż nie mogą już formalnie reprezentować królowej, dali jasno do zrozumienia, że wszystko, co będą robić pozostanie w zgodzie z wartościami Jej Królewskiej Mości.

***
W zeszłym tygodniu Harry - młodszy syn następcy tronu, księcia Karola - oraz jego amerykańska żona niespodziewanie ogłosili na Instagramie, że zamierzają zrezygnować z roli wysokich rangą członków rodziny królewskiej, chcą sami się utrzymywać oraz planują dzielić czas między Wielką Brytanię i Amerykę Północną. 

W poniedziałek w królewskiej posiadłości Sandringham odbyło się spotkanie Elżbiety II, następcy tronu księcia Karola oraz jego synów Williama i Harry'ego poświęcone przyszłej roli tego ostatniego. Po spotkaniu Pałac Buckingham poinformował, że królowa zgodziła się na "okres przejściowy" dla Harry'ego i Meghan, w czasie którego będą oni dzielić czas między Wielką Brytanię a Kanadę.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadzą: Marzena KawaDaniel Wydrych 

Gość: dr Wojciech Lewandowski (Grupa Brytyjskich Studiów Społeczno-Politycznych "Britannia" Uniwersytetu Warszawskiego)

Data emisji: 20.01.2020 r.

Godzina emisji: 10.09

IAR/ans 

Czytaj także

Nowa rola Harry'ego i Meghan. "Rozmowy przebiegają dobrze, szybko się zakończą"

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2020 00:15
Rozmowy na temat przyszłej roli brytyjskiego księcia Harry'ego i księżnej Meghan przebiegają dobrze i mogą się zakończyć "raczej wcześniej niż później" - podała w sobotę brytyjska agencja PA, powołując się na źródła w pałacu królewskim.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Okres przejściowy" Harrego i Meghan. Co dalej z rodziną królewską?

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2020 20:59
Brytyjska królowa Elżbieta II zgodziła się na "okres przejściowy", w którym książę Harry i księżna Meghan będą dzielić czas między Wielką Brytanię a Kanadę, choć zaznaczyła, że wolałaby, aby pozostali oni pełnoprawnymi członkami rodziny królewskiej.
rozwiń zwiń