Nowa Tradycja. "Zanurzanie się w przestrzeni ludzkiej kreatywności"

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2020 13:35
Polskie Radio zaprasza do wzięcia udziału w konkursach na najlepszą płytę z muzyką folkową oraz najlepszą płytę z muzyką tradycyjną wydaną w 2019 roku. Laureatów Folkowego Fonogramu Roku i Fonogramu Źródeł poznamy podczas 23. Festiwalu Folkowego Polskiego Radia "Nowa Tradycja", który odbędzie się w dniach 14-17 maja w Studiu Koncertowym im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie.
Audio
  • Rozmowa z Janem Pospieszalskim o konkursie na Folkowy Fonogram Roku i Fonogram Źródeł (Cztery Pory Roku/Jedynka)
  • Rozmowa z Januszem Prusinowskim - zdobywcą pierwszej nagrody w konkursie na Folkowy Fonogram Roku 2018 (Cztery pory roku/Jedynka)
Na 23. festiwal Nowa Tradycja zapraszamy tradycyjnie w połowie maja.
Na 23. festiwal Nowa Tradycja zapraszamy tradycyjnie w połowie maja.Foto: Katarzyna Rosik

Konkurs na Folkowy Fonogram Roku organizowany jest przez Polskie Radio od 1998 roku, a Festiwalowi "Nowa Tradycja" towarzyszy od 2002 roku. Jego celem jest promocja muzyki folkowej w Polsce. W konkursie biorą udział zespoły, które działają w kraju i wykonują muzykę inspirowaną tradycjami muzycznymi świata.

- Jednym z najbardziej ciekawych i ekscytujących doświadczeń jest, że jak przychodzi ta paczka z płytami to jest ta wielka niewiadoma. To otwieranie i zanurzanie się w tej wielkiej przestrzeni ludzkiej kreatywności, pomysłów, doświadczeń, podróży. Często w tych opisach lakonicznych nie znajdujemy tyle, ile znajdujemy w samych dźwiękach, czy w sposobach interpretacji, doborze repertuaru, gwarach, które się pojawiają - mówi w audycji "Cztery pory roku" w Programie 1 Polskiego Radia Jan Pospieszalski - jeden z jurorów konkursu.

"Polecam pokorę"

Wśród laureatów konkursu na Folkowy Fonogram Roku nagrody byli czołowi polscy muzycy związani z folkiem, muzyką świata, etno, eksperymentalną i jazzem, m.in.: Muzykanci, Golec uOrkiestra, Kapela Brodów, Kapela ze Wsi Warszawa, Dikanda, Osjan, Indialucia, Lautari, Joanna Słowińska, Orkiestra św. Mikołaja, Kwadrofonik, Wołosi i Lasoniowie, Raphael Rogiński i Maria Pomianowska.

W 2019 roku najlepszą płytą okazała się "Po śladach" grupy Janusz Prusinowski Kompania.

- Polecam pokorę przy nagrywaniu, uważność, brak pośpiechu, testowanie na przyjaciołach i nieprzyjaciołach - podkreśla w rozmowie z Patrycją Zisch Janusz Prusinowski.

Radiowe Centrum Kultury Ludowej/Youtube

Fonogram Źródeł 

Oprócz albumu z muzyką folkową nagradzane jest również najlepsze wydawnictwo z repertuarem tradycyjnym - Fonogram Źródeł. Konkurs ma zmotywować lokalne społeczności do przedstawiania swoich muzycznych tradycji oraz autentycznych artystów. W ubiegłym roku pierwsze miejsce jury przyznało Towarzystwu dla Natury i Człowieka za publikację „Łuhom, łuhom ponad Buhom. Muzyka tradycyjna Polesia Lubelskiego i jej wykonawcy”, a nagroda specjalna trafiła do Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu za publikację „Sobiescy - zachowane w dźwiękach”.

Formularze zgłoszeniowe oraz regulaminy konkursów są dostępne na stronie: nowatradycja.polskieradio.pl

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadzą: Karolina Rożej, Piotr Kędziorek

Gość: Jan Pospieszalski (muzyk, kompozytor, jeden z jurorów konkursu), Janusz Prusinowski (ubiegłoroczny laureat konkursu)

Data emisji: 21.01.2020

Godzina emisji: 10.16;11.08

kh


Czytaj także

Fonograficzne konkursy Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2020 09:55
Tradycyjnie na początku roku ruszają zgłoszenia do radiowych konkursów na najlepszą płytę z muzyką folkową - Folkowy Fonogram Roku 2019, i z muzyką tradycyjną - Fonogram Źródeł 2019.
rozwiń zwiń