Marnujemy wodę na potęgę. Jak to zmienić?

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2020 14:50
- Najwięcej wody w Polsce, jak i w całej Unii Europejskiej, marnuje się w wyniku wyrzucania jedzenia - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Sergiusz Kieruzel z Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie. W jaki sposób możemy oszczędzać wodę pitną, aby nie brakowało jej w kolejnych latach?
Audio
  • Jak oszczędzać wodę? (Jedynka/ Cztery Pory Roku)
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Bokeh Blur Background / shutterstock

Okazuje się, że bezśnieżne zimy mają ogromny wpływ na nasze zasoby wody. - Kiedyś pokrywa śnieżna utrzymująca się 2 miesiące była rzeczą całkowicie naturalną. Rzeczywiście od wielu lat brakuje nam tego śniegu, ponieważ powinniśmy mieć pokrywę śnieżną, która topniałaby powoli i na wiosnę zasilała gleby i rzeki - twierdzi Sergiusz Kieruzel.

Kiedy w Polsce występują opady, przeważnie są to ulewy. Wówczas wody opadowe szybko spływają do rzek, zamiast wsiąkać w glebę. Już dzisiaj wilgotność gleby w centralnej Polsce, na Mazowszu, Kujawach czy w Wielkopolsce i północnej części Lubelszczyzny spadła poniżej 40 proc. Jak przyznaje gość Jedynki, jeżeli aura nie zmieni się, może to doprowadzić do tego, że pierwszy stopień wegetacji roślin będzie odbywał się w warunkach suszy.

Nie dbamy o wodę

Problemem jest również sposób korzystania z wody pitnej. - Marnujemy bardzo dużo wody. Pierwszy przykład to podlewanie trawników w okresach upałów (…). Skosiliśmy trawnik i później właściwie przez 3-4 tygodnie widać żółte, wypalone plamy. Chcemy temu zaradzić, więc lejemy wodę pitną. Jeżeli powiedzielibyśmy o tym w niektórych krajach afrykańskich czy azjatyckich, to byliby na nas bardzo źli. Tam po prostu brakuje wody do picia - mówi Sergiusz Kieruzel.

Źródło: Wody Polskie / Youtube

Jak nie marnować wody?

Pomysłów na oszczędzanie wody pitnej jest wiele. Można zdecydować się na łąkę kwietną w ogrodzie, która zatrzymuje wilgotność w glebie, jak i podlewać ogród z deszczówki zgromadzonej w beczce. Warto również budować zbiorniki retencyjne. Najwięcej wody marnuje się jednak poprzez wyrzucanie jedzenia.

- W przypadku bochenka chleba, żeby urosło zboże i żeby go upiec, potrzeba 350 litrów wody. Kiedy wyrzucamy 4-5 kromek chleba, wtedy tego dnia nie bierzemy prysznica. Rachunek jest prosty - słyszymy.

Czy dzieci jeszcze wiedzą, jak lepi się bałwana? W jaki sposób edukuje się młodzież w zakresie oszczędzania wody? Jak zmieniły się opady w Polsce na przestrzeni ostatnich lat?

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadzą: Agnieszka KunikowskaDaniel Wydrych

Gość: Sergiusz Kieruzel (Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie)

Data emisji: 22.01.2020

Godzina emisji: 9.00-10.00

DS

Czytaj także

Pracownicy śmieciarek będą fotografować nasze odpady

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2019 23:08
Pracownicy firm odbierających odpady będą wykonywać zdjęcia naszym śmieciom. Oczywiście w przypadku, gdy zauważą, że ich nie segregujemy. A jak uda się udokumentować naszą winę, wtedy za odbiór odpadów zapłacimy kilka razy więcej!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ginące zawody. Świat idzie do przodu?

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2019 14:01
Jeszcze kilkadziesiąt lat temu w Warszawie funkcjonowało około 25 parasolników, dziś jest ich już jedynie 3. To tylko jeden z przykładów ginących zawodów. Bo kto pamięta o zdunie, czapniku albo gorseciarce? 
rozwiń zwiń