X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Marnujemy wodę na potęgę. Jak to zmienić?

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2020 14:50
- Najwięcej wody w Polsce, jak i w całej Unii Europejskiej, marnuje się w wyniku wyrzucania jedzenia - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Sergiusz Kieruzel z Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie. W jaki sposób możemy oszczędzać wodę pitną, aby nie brakowało jej w kolejnych latach?
Audio
  • Jak oszczędzać wodę? (Jedynka/ Cztery Pory Roku)
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Bokeh Blur Background / shutterstock

Okazuje się, że bezśnieżne zimy mają ogromny wpływ na nasze zasoby wody. - Kiedyś pokrywa śnieżna utrzymująca się 2 miesiące była rzeczą całkowicie naturalną. Rzeczywiście od wielu lat brakuje nam tego śniegu, ponieważ powinniśmy mieć pokrywę śnieżną, która topniałaby powoli i na wiosnę zasilała gleby i rzeki - twierdzi Sergiusz Kieruzel.

Kiedy w Polsce występują opady, przeważnie są to ulewy. Wówczas wody opadowe szybko spływają do rzek, zamiast wsiąkać w glebę. Już dzisiaj wilgotność gleby w centralnej Polsce, na Mazowszu, Kujawach czy w Wielkopolsce i północnej części Lubelszczyzny spadła poniżej 40 proc. Jak przyznaje gość Jedynki, jeżeli aura nie zmieni się, może to doprowadzić do tego, że pierwszy stopień wegetacji roślin będzie odbywał się w warunkach suszy.

Nie dbamy o wodę

Problemem jest również sposób korzystania z wody pitnej. - Marnujemy bardzo dużo wody. Pierwszy przykład to podlewanie trawników w okresach upałów (…). Skosiliśmy trawnik i później właściwie przez 3-4 tygodnie widać żółte, wypalone plamy. Chcemy temu zaradzić, więc lejemy wodę pitną. Jeżeli powiedzielibyśmy o tym w niektórych krajach afrykańskich czy azjatyckich, to byliby na nas bardzo źli. Tam po prostu brakuje wody do picia - mówi Sergiusz Kieruzel.

Źródło: Wody Polskie / Youtube

Jak nie marnować wody?

Pomysłów na oszczędzanie wody pitnej jest wiele. Można zdecydować się na łąkę kwietną w ogrodzie, która zatrzymuje wilgotność w glebie, jak i podlewać ogród z deszczówki zgromadzonej w beczce. Warto również budować zbiorniki retencyjne. Najwięcej wody marnuje się jednak poprzez wyrzucanie jedzenia.

- W przypadku bochenka chleba, żeby urosło zboże i żeby go upiec, potrzeba 350 litrów wody. Kiedy wyrzucamy 4-5 kromek chleba, wtedy tego dnia nie bierzemy prysznica. Rachunek jest prosty - słyszymy.

Czy dzieci jeszcze wiedzą, jak lepi się bałwana? W jaki sposób edukuje się młodzież w zakresie oszczędzania wody? Jak zmieniły się opady w Polsce na przestrzeni ostatnich lat?

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadzą: Agnieszka KunikowskaDaniel Wydrych

Gość: Sergiusz Kieruzel (Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie)

Data emisji: 22.01.2020

Godzina emisji: 9.00-10.00

DS

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Pracownicy śmieciarek będą fotografować nasze odpady

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2019 23:08
Pracownicy firm odbierających odpady będą wykonywać zdjęcia naszym śmieciom. Oczywiście w przypadku, gdy zauważą, że ich nie segregujemy. A jak uda się udokumentować naszą winę, wtedy za odbiór odpadów zapłacimy kilka razy więcej!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ginące zawody. Świat idzie do przodu?

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2019 14:01
Jeszcze kilkadziesiąt lat temu w Warszawie funkcjonowało około 25 parasolników, dziś jest ich już jedynie 3. To tylko jeden z przykładów ginących zawodów. Bo kto pamięta o zdunie, czapniku albo gorseciarce? 
rozwiń zwiń