Woda dobra na choroby

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2020 13:05
"Cztery Pory Roku" odwiedziły uzdrowisko Wysowa-Zdrój w Beskidzie Niskim. Nasza reporterka przyjrzała się wykorzystaniu wód głębinowych w lecznictwie uzdrowiskowym i sprawdziła, czy kuracjusze chwalą sobie pobyt w sanatorium.
Audio
  • Woda pomaga leczyć choroby? (Jedynka/ Cztery Pory Roku)
Wysowa-Zdrój to znana z leczniczych wód mineralnych wieś uzdrowiskowa w południowej Polsce
Wysowa-Zdrój to znana z leczniczych wód mineralnych wieś uzdrowiskowa w południowej PolsceFoto: Jerzy Ochoński / PAP

- Zrobiliśmy tutaj około 30 prac naukowych, udowadniając, że wysowskie wody są korzystne w leczeniu niektórych chorób - mówi specjalista balneolog i były naczelny lekarz uzdrowiska Eugeniusz Muciek, po czym wymienia: - W chorobach górnych dróg oddechowych, chorobach przewodu pokarmowego, chorobach ruchu, cukrzycy, niedoczynności tarczycy i niedokrwistości.

Posiadają jod

Okazuje się, wysowskie wody w większości posiadają jod. - Pierwiastek jodowy jest bardzo korzystny i potrzebny. W naszych odwiertach ilość jodu jest wystarczająco duża i w niektórych z wód jest ona powyżej 1 miligrama na 1 litr wody - słyszymy.

Woda do leczenia

Pacjenci przyznają, że wspomniana woda oprócz waloru zdrowotnego, ma również walor smakowy. Jest ona także wykorzystywana nie tylko do kuracji pitnych, ale m.in. do kąpieli czy inhalacji.

- Woda zwiera bardzo duże ilości dwutlenku węgla, który przenikając do krwiobiegu, powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych. Niektórzy pacjenci mają wrażenie, jakby takiego kąsania tej wody. Chodzi o to, że dwutlenek węgla, który przenika przez skórę, powoduje uczucie podrażnienia receptorów skórnych - opowiada o kąpielach w wodzie leczniczej koordynator ds. fizjoterapii Marta Trojanowicz.

Jak wyglądają inne kuracje? Czy można często pisać wodę lecznicą? Kto może korzystać z kuracji?

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadzą: Agnieszka KunikowskaDaniel Wydrych

Reporter: Monika Chrobak

Goście: Eugeniusz Muciek (specjalista balneolog i były naczelny lekarz uzdrowiska), Marta Trojanowicz (koordynator ds. fizjoterapii)

Data emisji: 22.01.2020

Godzina emisji: 9.00-11.00

DS


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Piękny uśmiech? Podpowiadamy jak myć zęby

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2020 13:04
Każdy z nas pragnie mieć ładny uśmiech. Żeby móc się nim pochwalić, trzeba jednak najpierw zadbać o zęby. - Należy je myć dokładnie i co najmniej dwa razy dziennie - radzi higienistka dentystyczna. A jaką szczoteczką warto wybrać, żeby nasze zęby były jeszcze bardziej białe?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marnujemy wodę na potęgę. Jak to zmienić?

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2020 14:50
- Najwięcej wody w Polsce, jak i w całej Unii Europejskiej, marnuje się w wyniku wyrzucania jedzenia - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Sergiusz Kieruzel z Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie. W jaki sposób możemy oszczędzać wodę pitną, aby nie brakowało jej w kolejnych latach?
rozwiń zwiń