X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Nie chcesz płacić za prąd? Pomyśl o instalacji fotowoltaicznej

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2020 13:05
Wystartowała druga edycja programu "Mój prąd", w którym można otrzymać dofinansowanie na montaż mikroinstalacji fotowoltaicznej. - Nikt nie ma wątpliwości, że ceny prądu będą rosły. Instalacja zwróci się nam po 6-7 latach, natomiast później będzie już produkować prąd za darmo - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Jan Ruszkowski ze Związku Stowarzyszeń Polska Zielona Sieć.
Audio
  • Jak płacić mniej za prąd? (Jedynka/ Cztery Pory Roku)
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: pixabay

13 stycznia wystartował nabór do kolejnej edycji rządowego programu wsparcia budowy domowych instalacji fotowoltaicznych o mocy od 2 do 10 kW - "Mój prąd". Dofinansowanie może wynieść do 50 proc. kosztów zakupu i montażu instalacji, ale nie więcej niż 5 tys. zł.

Ile to kosztuje?

- Przeciętnie wielkość instalacji wynosi 5 kW. Na zakup instalacji trzeba wyłożyć 25 tys. zł, ale później można otrzymać dotację oraz odpisać to od podatku. W tym momencie koszt takiej instalacji wynosi 17 tys. zł - twierdzi Jan Ruszkowski.

Zdaniem gościa Jedynki, zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej zwraca się w przeciągu 6-7 lat. Efektywność urządzenia zależy od różnych czynników, m.in. od nachylenia dachu, kierunku jego nachylenia itp.

- Żywotność takiej instalacji to ponad 20-25 lat, w tym samym czasie gwarancją objęte są komponenty instalacji. Zakup i montaż instalacji może zwrócić się po 6-7 latach, natomiast po tym czasie instalacja produkuje nam prąd za darmo - tłumaczu Jan Ruszkowski.

Zamontowaliśmy i co dalej?

Kiedy instalacja jest już zamontowana, należy udać się do operatora, od którego kupujemy prąd i podpisać z nim umowę. Operator zainstaluje w naszym domu dwustronny licznik, który będzie mierzyć prąd pobierany wieczorami z sieci, jak i nadwyżkę, którą możemy w czasie dnia oddawać do sieci.

- Operator musi przyjąć naszą nadwyżkę. W miesiącach, kiedy słońca jest mniej, a mamy zużycie prądu, z sieci odbieramy 80 proc. przekazanej nadwyżki - słyszymy.

Czy fotowoltaikę można zamontować na bloku? Ile trzeba mieć miejsca, żeby zainstalować panele na dachu domu? Dla kogo wystarczy instalacja o mocy 2 kW?

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadzą: Roman Czejarek i Joanna Racewicz

Gość: Jan Ruszkowski (Związek Stowarzyszeń Polska Zielona Sieć)

Data emisji: 23.01.2020

Godzina emisji: 11.10

DS

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Inwestycję w panele słoneczne trzeba dokładnie policzyć

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2019 14:26
Energia słoneczna wydaje się idealnym rozwiązaniem problemu rosnących cen energii elektrycznej, źródło prądu jest bowiem darmowe i niewyczerpane. Każdą inwestycję w ogniwa fotowoltaiczne we własnym domu należy jednak dokładnie przeanalizować, bo jej opłacalność zależy od wielu czynników - radzi Jan Ruszkowski, gość "Czterech pór roku" w radiowej Jedynce. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sąsiad z bloku nie segreguje śmieci? Też zapłacisz karę

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2020 13:36
Kamery w śmietnikach oraz osoby sprawdzające zawartość worków to tylko niektóre z pomysłów spółdzielni i wspólnot na radzenie sobie z nowym systemem zbiórki odpadów komunalnych. Od niedawna wystarczy tylko jedna osoba, która nie segreguje śmieci, żeby zastosować odpowiedzialność zbiorową i nałożyć wysokie kary na wszystkich mieszkańców bloku.
rozwiń zwiń