X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Położna z Auschwitz" odebrała blisko trzy tysiące porodów

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2020 14:29
To wydaje się wręcz niemożliwe. Jak można odebrać tyle porodów w niemieckim obozie koncentracyjnym. Ale Stanisława Leszczyńska dokonała tej sztuki. O bohaterce z Auschwitz powstał już film, w tym roku ukaże się też o niej książka. Niewykluczone, że Stanisława Leszczyńska zostanie beatyfikowana. Posłuchaj jej wspomnień.
Audio
  • Historia Stanisławy Leszczyńskiej znanej jako "położna z Auschwitz" (Cztery pory roku/Jedynka)
Brama wejściowa do obozu Auschwitz
Brama wejściowa do obozu AuschwitzFoto: PAP/PAP/Andrzej Grygiel

Maria Stachurska, bliska krewna Stanisławy Leszczyńskiej, wylicza, dzieląc dni spędzone w obozie przez liczbę porodów, że jej babka przyjmowała trzy i pół porodu dziennie. - Babcia była bardzo skrupulatna, prowadziła dokumentację, więc nie ma powodu kwestionować tej liczby - mówi.

Przypomina, że w obozie był rozkaz, aby wszystkie noworodki topić w beczce z wodą. Stanisława Leszczyńska odmówiła, twierdząc, że nie będzie Herodem, choć wiedziała, że później te dzieci i tak umrą. Gość Programu 1 Polskiego Radia przyznaje, że zbieg okoliczności sprawił, że Stanisława Leszczyńska mogła dotrzymać postanowienia.

Po wojnie nie chwaliła się swoimi czynami. Dopiero syn namówił ją do wyjawienia prawdy o obozowym życiu. Jej wspomnienia zostały spisane jako obozowy raport.

O Stanisławie Leszczyńskiej powstał już film, w tym roku ukaże się też książka o niej.

Imię Stanisławy Leszczyńskiej od 1983 nosi Krakowska Szkoła Położnych. Jej wizerunek widnieje także na Kielichu Życia i Przemiany Narodu złożonym przez pielęgniarki na Jasnej Górze jako wotum na sześćsetlecie obecności cudownego obrazu Matki Boskiej podczas uroczystości 3 maja 1982. Dziesięć lat później rozpoczął się jej proces beatyfikacyjny.

Niewykluczone, że Stanisława Leszczyńska zostanie świętą. Obecnie przysługuje jej tytuł Służebnicy Bożej Kościoła katolickiego. Swoje przeżycia z obozu opisała w "Raporcie położnej".

>>> Dowiedz się więcej o Stanisławie Leszczyńskiej<<<

YouTube/Polskie Radio

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadzą: Marzena KawaDaniel Wydrych

Gość: Maria Stachurska (cioteczna wnuczka Stanisławy Leszczyńskiej, autorka filmu "Matki strasznie płakały, wyły, skowyczały")

Data emisji: 27.01.2020

Godzina emisji: 11.23

ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Historyk: kłamstwo jest częste w narracji historycznej naszych sąsiadów

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2020 13:02
- Z historią trzeba żyć i trzeba umieć obchodzić się z nią. Nie wolno dopuszczać jej fałszowania, do kłamstwa historycznego, które jest bardzo częste w narracji naszych sąsiadów - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Piotr Łysakowski, historyk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marsz przez Auschwitz-Birkenau. Wyzwolony obóz oczami fotografa

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2020 13:32
W Kordegardzie można oglądać wystawę "Pamięć", zorganizowaną z okazji 75. rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau. Tematem są zdjęcia Marii Chrząszczowej wykonane w 1945 roku.
rozwiń zwiń