Południowa ściana Lhotse była dla Jerzego Kukuczki wyzwaniem

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2020 13:33
Jerzy Kukuczka w 1987 roku zdobył Koronę Himalajów i Karakorum. I nie miał dość. Na Lhotse zaprosił dziennikarkę z Telewizji Katowice, jego rodzinnego miasta. Elżbieta Piętak autorka książki "Lhotse ’89. Ostatnia wyprawa Jerzego Kukuczki" opowiada, jakim był człowiekiem słynny himalaista.
Audio
  • Wspomnienie o Jerzym Kukuczce (Cztery pory roku/Jedynka)
Jerzy Kukuczka i Krzysztof Wielicki (z lewej)
Jerzy Kukuczka i Krzysztof Wielicki (z lewej) Foto: Zdjęcie pochodzi z książki "Piekło mnie pochłonęło"

24 października 1989 roku Jerzy Kukuczka nie odezwał się do bazy o umówionej godzinie. Kilka dni później świat obiegła tragiczna wiadomość: Jerzy Kukuczka zginął na południowej ścianie Lhotse.

Książka to kalendarium wyprawy. Autorka wspomina, że swe wrażenia i przemyślenia zapisywała w kalendarzu. Jeden wpis dziennie na jednej stronie. Ten kalendarz ma do dziś. - W książce jest również dużo informacji o tym, jacy byli zdobywcy, co to byli za zdobywcy, tam jest też dużo map. 

Okładka książki
Okładka książki

Elżbieta Piętak to dziennikarka telewizyjna, producent telewizyjny, dyrektor artystyczny Festiwalu Filmów Górskich w Katowicach (1990), uczestniczka wypraw w Himalaje, autorka książki "Lhotse ’89. Ostatnia wyprawa Jerzego Kukuczki". Miała dwie pasje, wspinaczkę i filmowanie. Podczas wyprawy prowadziła dziennik, w którym notowała zdarzenia ważne i powszednie.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadzą: Agnieszka Kunikowska i Grzegorz Frątczak

Gość: Elżbieta Piętak (dziennikarka telewizyjna, uczestniczka wypraw w Himalaje)

Data emisji: 30.01.2020

Godzina emisji: 11.14

ag/ans 

Czytaj także

Krzysztof Wielicki na Lhotse dokonał niemożliwego. "Adam Bielecki nie mógłby tego powtórzyć"

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2019 15:48
- Lekarz nawet nie wiedział, że gdzieś wyjechałem. Mój plan znała jedynie żona, ale ona tylko popukała się w głowę - wspomina Krzysztof Wielicki w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl swoją brawurową szarżę sprzed lat. W sylwestrową noc 1988 roku himalaista jako pierwszy w historii, samotnie i w gorsecie ortopedycznym stanął zimą na szczycie ośmiotysięcznika Lhotse. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Himalaje: los się sprzysiągł, ale Kukuczka i Czok go przechytrzyli. 35 lat temu Polacy zimą zdobyli Dhaulagiri

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2020 11:58
"Jesteśmy na szczycie. Wieje. Jest zimno. Andrzej, widzę, cały zalodzony, broda w lodzie, pod nosem wiszą mu malownicze sople, ja wyglądam chyba tak samo" - napisał Jerzy Kukuczka o wejściu z Andrzejem Czokiem na Dhaulagiri (8167 m), siódmy co do wysokości szczyt świata. 35 lat temu, 21 stycznia 1985 roku górę, po raz pierwszy zimą, zdobyła polska wyprawa. 
rozwiń zwiń