- Wszyscy, którzy tworzą Gdańską Szkołę Szyldu są po uczelniach artystycznych, głównie po Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Pomagają oni przedsiębiorcom, którzy chcieliby stworzyć nowy szyld albo zmienić dotychczasowy na taki, jaki jest zgodny z uchwałą krajobrazową miasta Gdańska - zaznacza gość audycji.
Uchwała krajobrazowa
Uchwała Krajobrazowa Gdańska to dokument, w którym znajdują się przepisy i regulacje dotyczące sytuowania w przestrzeni miasta takich elementów, jak reklamy czy szyldy, ale i elementy małej architektury, np. ławki i ogrodzenia. Uchwała jest odpowiedzią na pogłębiający się w ostatnich latach problem zaśmiecania miasta chaotycznie rozmieszczonymi elementami bez zważania na jakość krajobrazu. Uchwała weszła w życie 2 kwietnia 2018 roku, a już można zobaczyć jej efekty, o czym mówił Jakub Knera z Gdańskiej Szkoły Szyldu. - Najbardziej widoczne są wielkoformatowe reklamy zawieszane na elewacjach różnych budynków i w ostatnim czasie bardzo dużo ich zniknęło i to jest ciekawe do tego stopnia, że nagle niektóre części miasta wyglądają inaczej - zaznacza. - - Uchwała, ona z jednej strony nie sprawi, że te reklamy znikną, bo też nie taki jest jej cel, ona trochę to strukturyzuje, czyli sprawia, że będzie to wszystko bardziej przejrzyste i będzie funkcjonować według jakiegoś systemu - dodaje.
zdjęcie przed i po zmianie
Elewacja budynku - bardziej widoczna
W architekturze miasta kilkadziesiąt lat temu ważną rolę odgrywały neony, które miały wtedy na celu uczyć, informować i bawić. Po okresie stalinizmu władze chciały rozświetlić miasta i jednym ze sposobów były neony, które miały być iluzją i namiastką lepszego świata. Do projektowania zatrudniano wtedy plastyków, grafików, architektów. - Takie neony się pamięta i one były piękne i do dziś chociażby w Gdańsku z rozrzewnieniem się je wspomina - podkreśla Jakub Knera.
Gość audycji tłumaczy, że uchwała krajobrazowa nie przewiduje, że każdy lokal musi mieć konkretny napis i rodzaj szyldu. - Podporządkowuje po prostu, żeby idąc ulicą można było zobaczyć nazwy lokalu i żeby elewacja budynku była bardziej widoczna i w efekcie, żeby było bardziej estetyczne.
Czym jest projekt?
Przedsiębiorcy, którzy prowadzą różne działalności nie zawsze specjalizują się w grafice czy projektowaniu, dlatego zlecają innej firmie, która realizuje szyld i dostaje dodatkowo projekt. - My tą sytuację chcemy odwrócić i pokazać, że procesie tworzenia reklamy czy identyfikacji wizualnej ważny jest projekt, stąd zaprosiliśmy różnych artystów i projektantów z Gdańska, żeby skupić ich na jednej platformie, gdzie przedsiębiorca będzie mógł wejść na stronę www.gdanskaszkolaszydlu.pl i znaleźć tam projektanta, który stworzy dla niego właśnie taki szyld - informuje Natalia Koralewska.
W "Czterech porach roku" dowiedzieliśmy się także, jakie zmiany nastąpiły w Nowym Sączu po wprowadzeniu ustawy krajobrazowej.
***
Tytuł audycji: Cztery pory roku
Prowadzą: Karolina Rożej, Piotr Kędziorek
Goście: Natalia Koralewska, Jakub Knera (Gdańska Szkoła Szyldu)
Materiał reporterski: Monika Chrobak
Data emisji: 4.02.2020 r.
Godzina emisji: 9.21
inf. prasowe/Jedynka/ans