Erasmus nie tylko dla studentów?

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2020 13:17
Edukacyjne programy wymiany kojarzą się ze studiami. Tymczasem z wymiany Erasmus mogą korzystać również szkoły podstawowe. 
Audio
  • Erasmus także dla młodszych uczniów (Cztery pory roku/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/michaeljung

- Już od 2014 roku Erasmus ma ten "+", bo mówimy o Programie Erasmus+, który obejmuje również inne sektory edukacji, m.in. edukację szkolną i w ramach projektów finansowanych przez ten program mogą za granicę wyjeżdżać także uczniowie oraz nauczyciele - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Anna Kowalczyk z Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji, Narodowej Agencji Programu Erasmus.


Czytaj więcej
szkoła 1200 eastnews.jpg
Edukacja: kto nie idzie do przodu, ten się cofa

Poza wyjazdami, z którymi Erasmus się kojarzy, są to też działania polegające na współpracy międzynarodowej placówek edukacyjnych - na przykład szkół. - Bardzo często jest tak, że żeby wprowadzić zmianę nie zawsze konieczne są wielkie inwestycje. Czasami wystarczy zmiana podejścia, myślenia. Ta współpraca międzynarodowa takie coś umożliwia - zaznacza Anna Kowalczyk. 

Jak zorganizować uczniowską wymianę?

- Przede wszystkim trzeba znaleźć partnerów zagranicznych, czyli szkoły, które mają podobny poziom nauczania, poziom wiekowy uczniów. Takie szkoły najlepiej znaleźć na platformie eTwinning przeznaczonej dla szkół, dla nauczycieli. Tam wirtualnie można ze sobą współpracować, ale przede wszystkim można znaleźć osoby i szkoły do współpracy - mówi Anna Kowalczyk. - Po zawiązaniu partnerstwa proponujemy przeanalizowanie potrzeb szkół i zaplanowanie projektów. Po złożeniu wniosku i otrzymaniu dofinansowania można już taki projekt realizować - dodaje. 

***

Ponad 10 mln osób uczestniczyło w Erasmus+ i wcześniejszych programach tego typu przez ostatnie 30 lat; dla wielu okazało się to doświadczeniem, które wywarło ogromny wpływ na ich dalsze życie - poinformowała Komisja Europejska w opublikowanym pod koniec stycznia sprawozdaniu.

Erasmus+ i poprzedzające go programy od 1987 r. umożliwiają młodym ludziom zdobycie nowych doświadczeń dzięki wyjazdom za granicę. Budżet aktualnego programu Erasmus+ na lata 2014–2020 wynosi 14,7 mld euro.

Zakres geograficzny programu obejmuje 34 państwa (28 państw członkowskich UE oraz Islandia, Liechtenstein, Norwegia, Macedonia Północna, Serbia i Turcja). Program jest też otwarty dla krajów partnerskich na całym świecie.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadzą: Roman Czejarek i Joanna Racewicz

Materiał: Maciej Oswald

Data emisji: 06.02.2020

Godzina emisji: 10.16

Jedynka/PAP/kh

Czytaj także

Szaleństwo zajęć pozalekcyjnych. Gdzie jest granica zdrowego rozsądku?

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2018 14:38
Dzieci uczęszczają, często wyłącznie z woli rodziców, na różnego rodzaju zajęcia dodatkowe. W audycji "Cztery pory roku" zastanawialiśmy się, czy to dobrze, kiedy nasze pociechy mają zajęty każdy dzień. 
rozwiń zwiń