Danuta Szaflarska chciała być lekarzem, a została aktorką

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2020 14:05
Przypadające 6 lutego 105-te urodziny Danuty Szaflarskiej (1915-2017) są hucznie obchodzone w Piwnicznej, mieście w województwie małopolskim. Tam wielbiciele aktorki świętują i wspominają jej talent. Dlaczego w Piwnicznej? Bo Danuta Szaflarska urodziła się we wsi Kosarzyska, która obecnie jest już dzielnicą Piwnicznej.
Audio
  • Wspomnienie o Danucie Szaflarskiej (Cztery pory roku/Jedynka
  • Rozmowa z Dorotą Kędzierzawską o Danucie Szaflarskiej (Cztery pory roku/Jedynka)
Danuta Szaflarska
Danuta SzaflarskaFoto: NAC

Danuta Szaflarska wystąpiła w ponad 40 rolach filmowych i ponad 80 teatralnych. Występowała w Teatrze Telewizji, słuchowiskach Teatru Polskiego Radia, serialach telewizyjnych, a także podkładała głos do filmów zagranicznych. Karierę aktorską, rozpoczętą we wrześniu 1939, zakończyła w listopadzie 2016, w wieku 101 lat. Była najdłużej pracującą i żyjącą polską aktorką. Zagrała w filmach takich jak: Zakazane piosenki (1946), Skarb (1948), Pożegnanie z Marią (1991), Diabły, diabły (1991), Pora umierać (2007).

O dzieciństwie i historii przyjaźni Danuty Szaflarskiej i jej opiekunki Anny Kluskowej opowiada autorka książki "O góralce Hanusi i panience Danusi", poetka i malarka Barbara Paluchowa, prywatnie przyjaciółka aktorki.

Danuta Szaflarska doskonale mówiła gwarą góralską i to taką archaiczną. - Jak przyjeżdżała zawsze żeśmy sobie gadały - wspomina Wanda Łomnicka-Dulak, regionalistka i poetka. Nawet pamiętała w tej gwarze przyśpiewki, które potem weszły do repertuaru regionalnego zespołu Dolina Popradu.

Prezes Towarzystwa Rozwoju Piwnicznej Marzena Drzewińska stara się upowszechniać pamięć o aktorze m.in organizując przeglądy filmowe i wystawy. Pierwszy przegląd zorganizowano, kiedy Danuta Szaflarska kończyła 100 lat.

W audycji wykorzystano też archiwalne nagrania Danuty Szaflarskiej, która wspomina, że za młodu nawet nie wiedziała o istnieniu zawodu aktora. Marzyła o medycynie, ale rodziców nie było stać na opłacenie studiów.

A Dorota Kędzierzawska, reżyser filmu dokumentalnego "Inny świat" poświęconego aktorce, wspomina pracę przy filmie. Nagrodzony w 2014 roku Polską Nagrodą Filmową Orzeł za najlepszy film dokumentalny portret Danuty Szaflarskiej, to historia, w której osobiste losy aktorki splatają się z trudną historią XX wieku. Tworzą w ten sposób mozaikową i wzruszającą opowieść o świecie, którego już nie ma.

Danuta Szaflarska zagrała główną rolę w filmie "Pora umierać", za którą w 2008 roku dostała wreszcie nagrodę za pierwszoplanową rolę na festiwalu w Gdyni.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadzą: Roman Czejarek i Joanna Racewicz

Materiał: Monika Chrobak

Data emisji: 06.02.2020

Godzina emisji: 10.00 - 12.00

ag

Czytaj także

Zmarła Danuta Szaflarska. Przypominamy wywiad z aktorką

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2017 17:00
- Dla kogo my gramy? Gdyby nie było widzów, to i nas by nie było – tłumaczyła w "Muzycznej Jedynce" znakomita aktorka Danuta Szaflarska w wywiadzie udzielonym w 2012 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Danuta Szaflarska - pierwsza amantka powojennej kinematografii

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2020 05:58
Była jedną z pierwszych powojennych gwiazd filmowych. Jej kariera aktorska trwała prawie 80 lat. Miała na koncie około stu ról teatralnych. W czasie Powstania Warszawskiego aktorka była łączniczką Armii Krajowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Szaflarska. Grać aby żyć" - opowieść o kobiecie silnej i tajemniczej

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2019 17:56
Była niezwykle radosną osobą i utalentowaną aktorką. Chociaż przeżyła wiele cierpień i rozczarowań nie pokazywała smutku. W jednym z wywiadów zdradziła, że w Warszawie zakochała się od pierwszego wejrzenia. Mowa o Danucie Szaflarskiej, której wspomnienie możemy przeczytać w biografii autorstwa Katarzyny Kubisiowskiej pt: "Szaflarska. Grać, aby żyć". 
rozwiń zwiń